| Dante30 a întrebat:

Salutare TPU, eu primesc atat pensie de intretinere cat si pensie de urmas si din cate am inteles nu pot munci decat part-time daca ar fi, Eu am 20 de ani si tocmai mi-am gasit ceva de munca potrivit mi-e, si aici vine si nelamurirea mea, Daca primesc aceste pensii pe care le-am specificat pot sa si muncesc full time? Exista vreo portita la aceasta situatie?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pensia de urmas nu o vei pierde chiar daca te angajezi! Deci, poti cumula salariul cu pensia de urmas. Argumente legale :
* ai calitatea de student si varsta sub 26 de ani deci, te incadrezi in situatia descrisa la art. 84, litera b) din Legea nr.263/2004 :http://legeaz.net/legea-pensiilor/art-84-lege-263-2010
* poti cumula pensia cu cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie(angajat cu contract de munca) asa cum prevede art.118, litera d) din aceiasi Lege: http://legeaz.net/legea-pensiilor/art-118-lege-263-2010

Cu pensia de intretinere este o alta poveste! Banuiesc ca poti sa o pierzi daca cel care are obligatia de intretinere afla ca ai un venit salarial cel putin egal cu pensia de intretinere pe care ti-o plateste. Desi art. 499 din Noul cod civil spune la punctul (3) ca :" Părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani.", la articolul 531-"Modificarea si incetarea pensiei de intretinere" se spune:"(1) Dacă se iveşte o schimbare în ceea ce priveşte mijloacele celui care prestează întreţinerea şi nevoia celui care o primeşte, instanţa de tutelă, potrivit împrejurărilor, poate mări sau micşora pensia de întreţinere sau poate hotărî încetarea plăţii ei."(vezi articolul:http://legeaz.net/......tretinere)
Deci, in cazul pensiei de intretinere, doar instanta de tutela poate sa hotarasca, la sezizarea uneia din parti, marirea/ micsorarea sau incetarea platii---daca instanta NU este sesizata, nu se intampla nimic!

| Dante30 explică (pentru alessia5158):

Multumesc @Ioandelasal dar in special alessia5158 pentru raspunsurile foarte bine detaliate, vizavi de pensia de intretinere nu o voi pierde din cate inteleg, pentru ca in cazul meu eu o primesc dupa tata care nu s-a interesat/ nu se intereseaza de mine nici macar sa ma fi vazut vreodata, deci ma pot angaja fara doar si poate si fara a pierde vreuna din ele.

| alessia5158 a răspuns (pentru Dante30):

In atare situatie, te poti angaja fara teama ca le vei pierde.
Putere de munca si numai bine!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Conform Codului civil, citez:
"ART.531.Modificarea şi încetarea pensiei de întreţinere
(1) Dacã se iveşte o schimbare în ceea ce priveşte mijloacele celui care presteazã întreţinerea şi nevoia celui care o primeşte, instanţa de tutelã, potrivit împrejurãrilor, poate mãri sau micşora pensia de întreţinere sau poate hotãrî încetarea plãţii ei."
Rezulta ca persoana care iti plateste pensia de intretinere poate solicita reducerea acesteia sau chiar incetarea ei, daca obtii banii necesari din salariu.
2. Daca urmezi studii superioare poti cumula pensia de urmas cu salariul, indiferent de durata timpului de munca (cu norma intreaga sau partiala). Legea 263/2010 nu prevede incetarea pensiei de urmas pe timpul studiilor, daca pensionarul munceste.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur ca exista o portita foarte buna: te angajezi full time si renunti la pensii. Ele sunt doar pentru oameni care nu pot munci (ca sunt minori, ca sunt inclusi intr-o forma de invatamant). Nu-ti limiteaza nimeni dreptul la munca.

| Dante30 explică (pentru Brigaela):

@Kodrutz de asemenea, inteleg ce spune-ti dar problema e ca eu sunt si la facultate, iar full time + facultatea la care sunt eu nu e tocmai ceea mai buna idee pentru mine in momentul actual

| Brigaela a răspuns (pentru Dante30):

Nu ai spus ca si studiezi, ceea ce era foarte important. Citeste raspunsul dat de Ioandelasal.

| KodrutZ a răspuns:

Exista, muncesti si nu mai primesti pensiile. Nu ti se pare normal?