| ArmmAndArmm a întrebat:

Salutare TPU!
In data de 09.07. 2020 am fost prins cu o alcoolemie de 0.24 in aerul pur expirat și pozitiv la THC (Cannabis).
De curând mi-a venit de la parchet că sunt dat in judecată și că in termen de 20 zile imi va veni citație pentru a mă judeca.
Am citit articolul 336, dar sunt foarte nedumerit, văzând și unele comentarii.
Prima intrebare ar fi următoarea: Ce inseamnă anularea de drept a permisului de conducere? Că nu voi mai avea dreptul niciodata să conduc? Sau mi se anulează pur și simplu permisul actual și mă pot duce la școala să o fac din nou?
A doua intrebare, a mai fost cineva in faza asta? Menționez ca este primul dosar penal, și că am declarat, in mare, că au fost câteva fumuri dintr-o țigară rulată de la persoane necunoscute in centru, regretându-mi fapta.
A treia intrebare, pot face pușcărie sau imi dă cu suspendare pentru că e prima faptă?
Vă mulțumesc de ajutor, și chiar doresc să aflu dacă a mai pățit cineva așa ceva și ce i s-a intâmplat. Dau fundă!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti condamnat definitiv permisul de conducere se anuleaza si vei putea obtine un alt permis de conducere la 6 luni dupa executarea pedepsei cu inchisoare (daca vei fi condamnat cu executare) sau la un an de la data condamnarii definitive daca esti condamnat cu suspendarea executarii.
Daca esti infractor primar (nu ai mai fost condamnat penal) cred ca vei fi condamnat cu suspendarea executarii.
In cazul tau ar fi bine sa inchei un acord de recunoastere a vinovatiei, in caz ca este confirmat de instanta se reduce pedeapsa cu o treime.
Iti recomand sa angajezi un avocat, acesta te poate sfatui in cunostinta de cauza, dupa ce va studia dosarul penal.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inseamna ca iti anuleaza permisul si judecatorul va hotara cand si daca mai poți sa il iei iar. Asta va presupune sa faci scoala de soferi iar.
Nu, nu au fost prea multi bauti si drogați la volan.
Probabil vei primi cu suspendare nefiind recidivist

| dinaprilie a răspuns:

Salut, ti se va anula permisul si vei putea da de redobandire ulterior. Vei fi condamnat penal cu suspendare aditional vei primi o amenda penala si munca in folosul comunitatii. Enjoy!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ar fi frumos sa nu mai ai voie sa circuli nici ca pieton, pripasule.