| sanboss a întrebat:

Salutare TPU intrebarea e in felul urmator:
Sunt pensionat grad 2 pierdere totala.
Am gasit recent sa merg in Germania sa lucrez sezonie, ( loc unde e posibil sau nu sa fac fata ) si as vrea sa incerc.

Daca lucrez acolo cu acte in regula o sa mi se taie pensia de aici din Romania?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce handicap ai si ce job iti gasesti.
In occident multi handicapati fizici sunt extrem de mult ajutati sa se integreze in colective de munca si le acorda joburi pe care le pot face.
De exemplu, o persoana care si-a pierdut piciorul dar se poate deplasa cu proteza sau carucior poate fi angajat ca inginer proiectant, daca are diploma si cunostintele necesare postului.
Inclusiv statul german are asemenea programe de sprijin, iar in caz de accept nu cred ca ai pierde aici, doar ajutorul de handicap, temporar. Ulterior, la comisie, ai putea sa-ti reiei ajutorul, in caz ca te intorci.
Demersurile de suspendare a ajutorului in Romania sa incepi doar daca ai obtinut deja un contract de angajare permanent.

1 răspuns:
| onasis1961 a răspuns:

Pai este normal sa o taie, gradul accentuat inseamna pierderea totala a capacitatii de munca. Daca esti bolnav real nu ai putea muncii.Asa ca...