| AndrewR a întrebat:

Prietena mea a cumparat de la bunica ei prin contract de vanzare-cumparare, o parte din terenul pe care il detinea, partea ei. Pt ca dupa taxa de succesiune, bunica ei avand 4 copii, s-a impartit la 4, iar partea mai mare i-a ramas bunicii, acum bunica sustine ca a facut acel contract fara sa stie ce semneaza si fara sa stie ce face, sustine ea si copiii sai. Intrebarea mea este, pot sa o dea copiii in judecata, pot castiga cumva?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Bunica detinea jumatate din teren, pe care a vandut-o nepoatei.
Daca au facut contract de vanzare-cumparare la notar, atunci s-a autentificat ca vonzatorul a procedat in cunostinta de cauza si a primit contravaloarea stabilita cu cumparatoarea, nepoata ei.
Acest contract se poate ataca in justitie, dar reclamantii vor avea castig de cauza doar intr-una din urmatoarele situatii:
1. Daca se prezinta dovada ca vanzatoarea a fost in evidenta psihiatrica si nu a fost in depline facultati mintale cand a semnat contractul.
2. Daca in contract si in CF este inscrisa restanta de plata din pretul de cumparare, la capitolul "Sarcini"
3. Daca se face dovada ca, vanzatoarea a semnat sub amenintare contractul de vanzare-cumparare.

In cazul ca nu se probeaza una din cele 3 cazuri de mai sus, reclamantii pierd actiunea, iar nepoata o castiga.

Partea bunicului decedat se va imparti intre copii si bunica supravietuitoare.

4 răspunsuri:
| IIIshaneIII a răspuns:

Ce succesiune daca a fost vandut terenul, la vandut salutare nu are ce sa mai faca copii

| AndrewR explică (pentru IIIshaneIII):

Succesiunea s-a facut inainte. Bunica si a vandut partea ei

| IIIshaneIII a răspuns (pentru AndrewR):

Deci partea bunelului revine la copii si partea bunici la prietena, o sa trebuiasca masurat si descompus terenul
se intelege ca partea bunici va fi 50% din tot terenul si restul 50% se va imparti la 4

| relian a răspuns (pentru AndrewR):

Partea vanduta ramane vanduta si atat, asta e batut in cuie, nici Hristos nu are cei mai face.
Un act de vanzare cumparare pui cruce, poate sa mearga si la Dzeu sa-i zica aluia ca na stiut ce semneaza, nu o baga nimeni in sama.
Deci prietena ta este proprietarul acelui teren cumparat, sau pe care ea are act de vanzare cumparare. Bunica so ia in canta nitel laughingcu tot cu restul de copii laughing