Întrebare recomandată | paul999 a întrebat:

Salutare TPU, un prieten de al meu are o problema
a auzit ca e suspect de politie pentru ca fumeaza rahaturi de alea de etnobotanice dar de fapt el nu fumeaza doar ca are un anturaj unde sunt de astea, i se poate intampla ceva? daca nu consuma sau ceva?

Răspuns Câştigător
| victorandrei a răspuns:

Din cate stiu fumatul nu este infractiune, doar cei care comercializeaza comit infractiuni si ajung in arest cum zici tu

26 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu i se poate intampla nimic, cel mult ar putea fi ascultat ca martor, daca ar fi o problema de vreo infractiune.
Regula este ca fiecare persoana raspunde strict numai pentru fapta proprie, nu si pentru fapta altuia. Sigur ca exista si unele exceptii de la aceasta regula, dar nu este cazul la prietenul tau.

| waXonwaXoff a răspuns:

Majoritatea user-ilor care spun "Prietenul meu nu stiu ce..."de fapt despre ei este vorba in propozitie. laughing

| AnemonaP a răspuns:

Da,daca este in acel anturaj poate ajunge la politie indiferent ca a fumat sau nu,comercializarea etnobotanicelor este interzisa,ei nu sunt traficanti,doar fumeaza, dar si acest lucru poate fi suspectat la politie, prietenul tau ar putea pica complice sau martor si trebuie sa dea declaratii, este complicat, ar trebui sa aiba foarte mare grija sau chiar sa puna capat acestui lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sunt legale nimeni nu are nimic, insa daca sunt ilegale e complice...

| victorandrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Spune-mi articolul din codul penal unde specifica "fumatul de substante interzise este infractiune si se pedepseste cu..."?

| anonim_4396 a răspuns (pentru victorandrei):

Nu stiu sa iti zic exact, dar se pedepseste...ii spune consum de stupefiante...

| paul999 explică (pentru anonim_4396):

Dar trebuie sa-l prinda in flagrant ca sa-l ia politia nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru paul999):

Cam da din ce ma gandesc eu...

| victorandrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Etnobotanicele nu se incadreaza la stupefiante ci la alta categorie.( Legea nr.194/2011)

| anonim_4396 a răspuns (pentru victorandrei):

De acord, nu cunosc foarte bine, dar tot se pedepsesc daca sunt ilegale...

| victorandrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles, se pedepsesc comerciantii nu consumatorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza daca consuma sau nu el, daca va sta in acel anturaj si ii salta, va suporta pedeapsa la fel ca cei vinovati. In RO este dificil sa demonstrezi cu analize si probe biologice ca NU te-ai drogat.
Sa schimbe anturajul, sa puna conditii celorlalti. Daca-l vor intelege bine, daca nu, nu sunt cu adevarat prieteni. Nu se merita toate rahaturile astea si nu vb. de Politie, ci de acei prieteni in general!

| paul999 explică (pentru anonim_4396):

Adica ala sa stea cu anturaju lui si sa-i prinda in flagrant doar asa il poate lua pe el nu?

| victorandrei a răspuns:

Fumatul nu este infractiune din cate stiu, doar cei care comercializeaza au intr-adevar probleme. Deci lasa fumatul Paulhee hee

| sheto a răspuns (pentru victorandrei):

Faza asta cu un prieten e vechelaughing

| victorandrei a răspuns (pentru sheto):

laughing)

| Lory_1630 a răspuns:

Da.Poate ajunge in arest, pentru ca e complice.Chiar daca nu fumeaza, sta cu oameni care o fac, inseamna ca e complice.

| paul999 explică (pentru victorandrei):

Problema e ca el nu consuma si de alea, atata ca umbla cu ei... mare branza. si se auda ca e suspect...

| victorandrei a răspuns (pentru paul999):

Daca prietenii lui comercializeaza si el umbla cu ei cand fac asa ceva este clar complice.

| paul999 explică (pentru victorandrei):

Ei doar consuma atata tot adica fumeaza

| victorandrei a răspuns (pentru paul999):

Atunci sa stea linistit. Orice consumator (si anturajul ) de substante de genul asta poate fi urmarit pentru a se ajunge la sursa.

| paul999 explică (pentru victorandrei):

Adica trebuie sa-i prinda in flagrant nu?

| victorandrei a răspuns (pentru paul999):

Pai daca politia are informatii ca ei fumeaza de ce crezi ca nu au fost prinsi fumand pana acum? Politia cauta comerciantii nu fumatorii, deci daca sunt urmariti o sa ii prinda cand cumpara probabil.

| victorandrei a răspuns (pentru Lory_1630):

Din cate stiu fumatul nu este infractiune, doar cei care comercializeaza comit infractiuni si ajung in arest cum zici tu

| ralucutzica a răspuns:

Fumatul nue ste o infractiune...cum a spus si utilizatorul de mai jos.Doar daca a fos implicat intru-n complice.

| razboinicu2016 a răspuns:

Nu cred ca are ce pati, mai ales ca nu comercializeaza si nu consuma

| cURcUbeUiNnoNcULorI a răspuns:

Sa-si faca testul