| EdyMI a întrebat:

Salutare tuturor, daca ar avea cineva raspuns as fi recunoscator. Eu in ultimele 7 luni am locuit si am muncit legal in Germania, cu anmeldung cu tot ce trebuie. In vara as vrea sa vin in tara sa dau de permis. Curiozitatea mea e: ma pot inscrie direct la scoala de soferi sau e adevarat ca trebuie sa astept sa treaca 6 luni de cand plec din Germania? Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti inscrie.
Termenul de 6 luni este pentru cetatenii straini care vor sa faca scoala de conducere si sa sustina examinarea pentru obtinerea permisului de conducere in Romania, conform OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, c md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 23^1
(1)Persoanele cu domiciliul sau reşedinţa în România ori care dovedesc că se află la studii în România de cel puţin 6 luni pot solicita obţinerea permisului de conducere autorităţilor competente să le examineze."

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu trebuie.

Răspuns utilizator avertizat