| geeeorgiannaaa a întrebat:

Vreau vara aceasta sa dau de motor insa am o nelamurire si as vrea sa imi raspunda doar cei care au permis de motocicleta.
Am 16 ani si cateva luni si trebuia sa fiu clasa a 10 a insa am pierdut acesti 2 ani si momentan am ramas doar cu 8 clase, pana cand ma voi inscrie la scoala din toamna.
Am tot vazut pe internet ca pentru a obtine permisul de A1 trebuie sa ai 10 clase insa am vorbit cu cateva persoane care au deja motor si au zis ca nu este adevarat. Vreau sa stiu daca este asa pentru ca imi doresc foarte mult sa dau de permis vara aceasta. Am mai intrebat anumite persoane si mi-au spus la fel, ca nu este adevarat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera actuala nu prevede nici o conditie de studii pentru obtinerea permisului de conducere si nici nu cred ca o sa prevada in viitorul apropiat, asa ca poti obtine permis de categoria A1 la varsta ta. NU este nevoie de nici o clasa, important este sa stii citi si scrie.

| geeeorgiannaaa explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult. Stiu sa scriu si sa citesc, nu am probleme de genul dar imi era foarte frica fiindca de 3 ani imi doresc motor. Multumesc frumos de raspuns

3 răspunsuri:
| xilef123 a răspuns:

Pune-te cu burta pe carte, daca citesti legislatia, veo afla singura raspunsul
daca nu, oricum o sa pici la sala

| Anonimus107 a răspuns:

Urasc motociclistii, fac zgomote, merg cu viteza si la asta din cauza neatentiei si mari smecheri ce sunt fac accidente Doamne fereste! Gandeste te ca viata ta conteaza mult decat sa te ranesti, dar nu vreau sa te jignesc, iti spun cu grija pentru tine