| ASMA14 a întrebat:

Salutare. Un var de al meu a vrut in luna decembrie sa cumpere niste petarde iar cel de la care trebuia sa le cumpere a fugit vazand politia, iar vina a cazut pe el venindu-i amenda 50 de milioane.El acum se judeca in tribunal si m-a trecut ca martor fara accordul meu desi eu nu stiu ce s-a intamplat si mi-a venit citatie de la tribunal.El vrea sa mint pentru el dar nu vreau sa risc vreun dosar penal pentru marturie mincinoasa ca sa ii salvez lui pielea,iar daca ma duc si spun ca nu stiu ce s-a intamplat si ca el vrea sa mint pica el mai grav.Ce de intampla daca nu ma duc? Pe citatie scrie ca "in caz de neprezentare se poate trimite un inscris iar ei se vor judeca in lipsa ". Am inteles ca poate trimite si politia dupa tine, eu lucrez mi-as pierde locul de munca daca politia ar veni la servici dupa mine, deoarece imaginea companiei inseamna mult pentru ei.Ce risc daca nu ma prezint? Nici macar nu stiu nimic decat ce mi-a povestit el

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu te prezinti poti fi amendat, conform Codului de procedura civila, citez:
"ART. 187. Încălcarea obligaţiilor privind desfăşurarea procesului. Sancţiuni
  (1) Dacă legea nu prevede altfel, instanţa, potrivit dispoziţiilor prezentului articol, va putea sancţiona următoarele fapte săvârşite în legătură cu procesul, astfel:
  2. cu amendă judiciară de la 50 lei la 700 lei:
  a) neprezentarea martorului legal citat sau refuzul acestuia de a depune mărturie când este prezent în instanţă, în afară de cazul în care acesta este minor;"
In cazul expus te poti prezenta, declari ca nu ai fost de fata si stii numai ce ti-a spus varul tau.

| GdX a răspuns:

Daca nu te prezinti te amendeaza si se judeca in lipsa ta.
Eu unul fie el si frate, nu as minti sa ii scap piele pentru ca pe urma am intra amandoi la mititica.
La ce sa minti pentru el? Vrei sa iti strici viitorul?
Du-te si spui ca nu a fost de fata si nu stii ce s-a intamplat.

| doctorandus a răspuns:

Cel mai cinstit: trimiti o declaratie ca nu stii nimic.

| Wr3nch a răspuns:

Vorbesti cu varul tau cel pampalau sa ii zica la avocat sa nu te cheme ca nu ai ce declara. Daca se supara aia e, data viitoare sa se gandeasca de doua ori inainte sa cumpere petarde.

| Werrich a răspuns:

Salutare,
Art. 313 - Noul Cod de Procedura Civila

(3) Dacă, după emiterea mandatului de aducere, martorul nu poate fi găsit sau nu se înfățișează, instanța va putea proceda la judecată.

https://lege5.ro/......ura-civila

| AlexElektro1987 a răspuns:

Din moment ce scrie ca in caz de neprezentare, se vor judeca in lipsa, înseamnă ca daca nu te duci, nu ti se intampla nimic, lui tot i se va face procesul si isi va primi rezultatul. Deci poti sa stai linistit ca nu ti se intampla nimic daca nu te duci si chiar daca ar veni cineva dupa tine, tu poti sa spui ca nu ai fost de fata si nu ai cum sa fii trecut drept martor.