| anonim_4396 a întrebat:

Salutare vi se pare normal ca tatal meu sa-i imprumute unui vecin, ceva ruda mai indepartata cu noi, un utilaj agricol si niste piese la tractor avand si vecinul acelasi model de tractor? Si vecinul respectiv sa stea linistit cu sculele noastre in posesia lui de 7 sau 8 ani de zile? Tin minte ca odata le ceruse tata si zisese vecinul sa le mai lase inca cateva luni, asa era vorba la inceput, le ceruse pentru cateva luni dupa sa i le mai lase pentru inca cateva luni si in final s-au adunat deja 8 ani de zile (care ar fi solutia daca eu le-as cere inapoi si vecinul ar refuza sa mi le inapoieze?)

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu o dovada ca sunt ale tale poti face multe... fara aia, vorbe in vant, va descurcati intre voi

| Lioana a răspuns:

Fii mai ferm cu vecinul și nu pleca de la el până nu ți le da. Bănuiesc că nu ai nici o hârtie semnată de el cum că le-a luat de la tine și că le returnează in câteva luni, că să-l poți da in judecata. Politia nu intra in discuție aici.
Deci singura soluție e să insiști la vecin să ți le de-a. Că sa scape de gura ta până la urmă ți le va da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi proștii sunteți voi, nu vecinul. În ăștia 8 ani nu ți-ai adus aminte de ele?

| bizo95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te rog fara jigniri ne-am adus aminte dar nu vrea sa le returneze inapoi deloc tot baga motive

| RandomStudent a răspuns:

Politia?

| delia1994ciobanu a răspuns:

Tatal tau are acte pe ce ia imprutat vecinului/rudei? daca da le poate recupera linistit, altfel nu, ca nu ai cum demonstra ca sunt ale tale

| Schwartz_Marcus_1993 a răspuns:

Off doamne du-te la politie si gata daca ai dovada ca sunt ale tale daca nu batel bine fara semne pe vecinul tau si sa vezi cum le va da inapoi

| RazvanDenis a răspuns:

Cere-i ceva de aceeasi valuare ca si sculele tale si cand va veni sa ia lucrul respectiv aminteste-i de scule