| giliman a întrebat:

Salutare!
Vreau sa fac o contestatie pentru retinerea permisului, dar judecatoria unde trebuie sa o depun este inchisa pana luni. Mie termenul de 15 zile imi expira duminica. Stie cineva daca poate fi depusa online?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune cererea si online, uita-te pe site-ul judecatorie, dar termenul care expira intr-o zi nelucratoare se prelungeste pana in prima zi lucratoare, asa ca o poti depune si luni.
Conform Codului de procedura civila, citez:
"ART. 181. Calculul termenelor
  (1) Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:
  1. când termenul se socoteşte pe ore, acesta începe să curgă de la ora zero a zilei următoare;
  2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;
  3. când termenul se socoteşte pe săptămâni, luni sau ani, el se împlineşte în ziua corespunzătoare din ultima săptămână ori lună sau din ultimul an. Dacă ultima lună nu are zi corespunzătoare celei în care termenul a început să curgă, termenul se împlineşte în ultima zi a acestei luni.
  (2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează."

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cam tarziu te-ai gandit sa faci asta. Slabe sanse sa ai castig de cauză.

| Catrice a răspuns:

Nașpa dacă abia acum te-ai trezit. Aia e, data viitoarehee hee

| TudorRadu a răspuns:

Contestatiile se depun numai la registratura. Normal mi s-ar parea sa fie 15 zile lucratoare, insa textul de lege nu precizeaza. Poti incerca luni sa o depui, insa daca ti-o respinge ca tardiva, va trebui sa fii mai prompt data viitoare.

| giliman explică (pentru TudorRadu):

Multumesc frumos de raspuns