| username_4398 a întrebat:

Salutari! Am o intrebare! Eu sunt din Tara Moldova! Si am auzit ca sunt idei sa se uneasca Moldova cu Romania! Ce impresie aveti?
Mai am o intrebare ce credeti despre Moldoveni? Daca vreti va spun ce credem noi de voi! ok papa sper la raspunsuri serioase!

16 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si, cam ale cui ar fi ideile astea maretze de unire? Se stie ca, de-a lungul istoriei, ideile de genul asta au dus la razboaie sangeroase.
Ceea ce spui tu se numeste revizionism.
Parerea mea e ca lumea e impartita tocmai bine.
Iar intrebarea ta pica al naibii de prost in contextul actual din Romania, cand se face atata valva in jurul asa-numitului Tinut Secuiesc.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Noi romanii ne dorim de mult acest lucru dar nu depinde numai de noi, uitati-va ce guverne au fost la conducerea statului si felul cum au dorit acest lucru.Moldovenii de dincolo de Prut prin alegerile care au fost au votat in mare majoritate comunistii, cum putem sa discutam despre unire? Moldovenii sunt un popor muncitor, ca mai sunt unii...asta se intampla peste tot.

| Flav a răspuns:

Am foarte multe prietene din Moldova cu care ma inteleg extraordinar de bine, fac facultatea aici la Galati. Sunt dulceti de fete la caracter si au niste trasaturi de fizic diferite de ale romancelor. Mi se par f frumoase si naturale. Si accentul lor mi-e simpatic tare. happy

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Personal mi-ar parea bine sa se intample asta, soacra mea e nascuta in Moldova, are frati si nepoti acolo.

| Dara a răspuns:

Unirea Basarabiei cu patria-mama e visul multor idealisti. Dar cred ca asa ceva nu e posibil.
Despre moldoveni nu cred nimic, sunt oameni ca si noi. Am un var care locuieste in Republica Moldova (e casatorit acolo) si are doar cuvinte de lauda despre caracterul oamenilor si despre locurile care i-au devenit a doua casa.
Insa prietena mea a fost in vara asta la Chisinau sa isi dea examenul de licenta si s-a intors foarte dezamagita de persoanele cu care a intrat in contact. Nu a reusit sa se inteleaga cu nimeni prin oras, pentru ca toata lumea ii vorbea in ruseste. Probabil ca fiecare padure isi are uscaturile ei, ca si la noi.

| kathessa a răspuns:

Strabunica era basarabeanca. Cu oamenii nu am nimic. Dar cu unirea...nu stiu ce sa zic. Dar mi-e greu sa cred ca asa ceva se va intimpla!

| utzuman2006 a răspuns:

Unirea Moldovei cu Patria Mama nu ar face altceva decat sa repuna pe fagasul normal o situatie anormala, conceputa de Stalin si girata de interesul Marilor puteri.
Impreuna trebuie sa luptam, voi din interior pentrua elimina flagelul numit comunism si care este un factor de destabilizare economica, sociala si de integrarea a Moldovei in Uniunea e
Europeana prin revenirea la Romania, iar noi din exterior prin sprijin de orice natura, prin sprijin politic, economic si social.

| narcis13 a răspuns:

Fiecare isi da cu parerea, dar nimeni nu gandeste limpede cand isi exprima punctul de vedere. Observ ca sunteti foarte entuziasti si ca v-ar placea ca Republica Moldova sa se reuneasca cu Romania.
Cineva zice ca astfel am fi mai puternici.Cum de-ai ajuns la concluzia asta? Ti se pare ca o tara mai intinsa teritorial si mai densa demografic e neaparat mai puternica? Iti pot da exemple de tari mult mai intinse si mai populate decat Romania, dar care au un PIB mai scazut decat al nostru, care nu e unul extraordinar.
Nu sunteti in cunostinta de cauza si poate cu putina documentare si reflectare vi s-ar mai diminua entuziasmul cu privire la unire.Alipirea unui teritoriu vecin, chiar daca odata ne-a apartinut, nu se face cu una, cu doua.Influenta Rusiei in Republica Moldova nu s-a diminuat deloc dupa destramarea URSS.In R.Moldova jocurile sunt facute in continuare de rusi.Basarabia este dependenta politic si economic in acest moment de Rusia.
Este foarte usor sa ne dam cu parerea, dar inainte de a vorbi ar trebui putina gandire.
Poate ca dupa destramarea URSS ar fi fost posibila unirea, dar Romania nu e Germania, cand in 1989 RFG s-a reunit cu RDG.Nu exista nici vointa reala din partea ambelor parti, nici context geo-politic international care sa permita aceasta unire.

| Raiden a răspuns:

Stefan vorbeste in numele tau si numai generaliza tulaughing.
Eu nu vreau sa se uneasca Romania cu "Tara Moldova" care de fapt se numeste Republica Moldova.

| danutza a răspuns:

Nu am nimic impotriva celor din Moldova chiar ar fi un lucru bun unirea... tara ar fi mai puternica cu acea Moldova pe care am pierduto... oricum interesele sunt mari pentru ea si din partea Rusiei happy

| anda_1885 a răspuns:

Ar fi bine sa fim din nou o tara, pe de-a intregu, la un momendat am fost uniti, si ne-a fost bine, dar nu cred sa se intample. sa fie un sg presedinte, sa piarda unul dintre presedinti puterea? nu, deci sunt mici seanse sa se intample.sti de protestele care au fost la voi, asta a fost principalul scop, sane puna intr-o lumina proasta pe noi, cu toate ca la baza suntam acelasi popor. multi studenti moldoveni studiaza in romania, si si-au dat seama de chestia asta, si tot scandalul provocat de guvern a fost pentru ai convinge pe ceilalti, care au ramas in tara( la voi) ca noi provocam numai probleme.

cat despre moldoveni am o impresie buna. am mai multi prieteni de la voi, si dunt super de gasca.

| emi a răspuns:

Sunt oameni ca si noi...si vorbim aceeasi limba, mancam acelasi lucruri...respiram acelasi aer...imi este indiferent.
Desi ca peste tot vor exista reprosuri.imi aduc aminte cand noi va numeam frati si voi(sau guvernul vostru)ne numeau strainisad
Insa din partea mea bine ati venit.

| emi a răspuns:

Completez, ai intrebat si 'ce parere avem de voi'. Sincer eu singurul moldovean pe care l-am cunoscut, l-am cunoscut in madrid, nega ca ii moldovean din contra zicea ca-i rus si ca se numeste seghei, desi pe buletin scria sergiu...
Iti dai seama ca tipul nu m-a incantat, insa ca peste tot sunt sigura ca sunt oameni de toate tipurile,
uite de exemplu tu nu-mi pici rau, ba chiar pari simpatica.happy

| Andrinho a răspuns:

Daca s-ar unii Moldova cu Romania ar fi ceva extraordinar...practic Moldova este parte din Romania....cat despre moldoveni am o parere foarte buna...stiu ca sunt niste oameni cu pofta de viata si foarte primitoriwinkingbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna/
Oare de ce ai scris tara cu majuscula thinking
Ok, eu sunt din moldova, dar am sa spun ce cred despre altii. Majoritatea suntem rautaciosi, ingamfati, incapatinati etc happy ( am zis majoritatea) Mai sunt si exceptii.
Unirea cu Romania este o propunere ft buna!
Tu ce crezi despre romani? thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moldova a fost a noastra si locuitorii sunt romani. Ar fi greu sa mai avem grija catorva milioane de oameni, dar ne-am bucura sa reintregim tara si poporul.