| alexcoman34 a întrebat:

Salutări! Am primit astăzi un plic de la ANAF, în care trebuie ca să ma prezint la sediul anaf termen de 15zile... am deschis un cont online la o agenție de pariuri, am bagat suma de 50 ron, câștigasem o suma de vreo 150 ron, dar nu i-am dat retragere. Acum întrebările: despre ce este vorba? Ce acte îmi trebuiesc? Daca nu ma prezint termen de 15 zile ce se întâmplă?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Du-te si vezi despre ce este vorba.
In orice caz nu este vorba de o suma castigata anul acesta, declaratia privind castigurile la pariurile online se depune doar anul viitor. Poate ai castigat si in anii anteriori si n-ai depus declaratia de venit. Nu-ti trebuie alte acte decat actul de identitate, daca prin invitatie nu ti-au cerut alte acte.

| anonimg a răspuns:

Eu zic sa te duci acolo ca nu te aresteaza nimeni. Impozitul pe castig nu-l platesti tu, ci firma de pariuri; ea opreste automat impozitul pe profit. Asa se procedeaza la orice concurs, loterie.
Probabil sunt alte lucruri de rezolvat.

| Catrice a răspuns:

Pai nu scrie acolo motivul?

| gratargratar a răspuns:

Vor sa te impoziteze pentru banii castigati. Impozitul este platit atat de casa de pariuri, cat si de castigatori - separat.
O sa te puna sa completezi o declaratie cu castigurile realizate din pariuri si o sa-ti calculeze impozitul aferent pe care-l va trebui sa-l platesti.

Nu are importanta daca ai retras sau nu banii. Ei apar ca trimisi catre un rezident roman pe extrasul financiar al casei de pariuri. Deci e ca si cand i-ai fi extras.

Du-te sa-ti rezolvi problema ca nu o sa patesti nimic.