| Alexx12vdg a întrebat:

Salutări! Mi s-a reținut permisul pentru acumularea de puncte ..la vreo 2 zile am iesit și m-au prins ..acum știu doar ca am dosar penal și încă este în cercetare ceva de genul, nu ma pot interesa mai mult pentru ca sunt în străinătate cu munca. INTREBARE ESTE::::: Pot da pentru motor?
(din ala cu capacitate mai mare)...
Are cineva idee?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania nu se poate sustine examinarea pentru obtinerea permisului de conducere sau a unei alte categorii cat timp esti in urmarire penala pentru o infractiune la circulatia rutiera, fapta ta constituind infractiune de a circula pe drumurile publice pe perioada suspendarii dreptului de a conduce.
Mai mult, daca esti condamnat definitiv pentru aceasta infractiune, permisul de conducere iti va fi anulat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mai ai un pic și ți se suspendă dreptul de a merge cu bicicleta, ce motor visezi?
Dreptul de a conduce se suspendă pentru toate categoriile simultan.
Iar pentru infracțiuni rutiere se poate suspenda dreptul de a obține permis o perioadă bună de timp.
Pe românește, așteaptă-te să-ți fie anulat permisul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu o să ai permisul ANULAT după ce se termină procesul pentru asta - acum știu doar ca am dosar penal și încă este în cercetare ceva de genul

Nu poți da pentru alte categorii până nu se termină procesul și ți se ANULEAZĂ permisul actual.