| anonim_4396 a întrebat:

Dau funda! bunicul meu are un apartament de 2 camere, cand el moare in mod normal mie imi ramane acel apartament, dar nepoata lui (avocata)vrea si ea apartamentul.intrebarea e urmatoarea:are dreptul la apartament? poate sa faca ceva sa il ia? mentionez ca fiul bunicului e tatal meu(tata e mort)iar nepoata e fica surori lui. dar sora lui are drept la apartament?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Au dreptul la mostenire, in primul rand, descendentii (fiii si fiicele defunctului) si sotia supravietuitoare (daca exista). In locul fiilor si fiicelor, daca au decedat anterior defunctului, vin la mostenire toti copiii acestora. Asa fiind, daca mama avocatei nu mai traieste, atunci si ea are dreptul la mostenire in aceeasi cota ca si tine, respectiv daca sunteti numai voi doi mostenitori fiecare aveti dreptul la jumatate din averea defunctului. Numai bine!

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

"Cand el moare in mod normal mie imi ramane acel apartament" - pe ce te bazezi cand faci aceasta afirmatie?
Nepoata bunicului tau are exact aceleasi drepturi ca si nepotul lui (adica tu), cel putin atat timp cat nu exista un testament. Chiar si testamentul poate fi insa atacat in instanta, cea mai sigura varianta fiind un contract de vanzare cumparare intre bunicul tau si tine, bineinteles numai in conditiile in care bunicul tau vrea sa iti lase tie apartamentul.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Aveti amandoua aceleasi drepturi. Doar daca bunicul a facut testament in favoarea uneia,atunci cealalta nu ia nimic! Si chiar daca ea nu cere nimic,va trebui sa semneze la notar ca iti cedeaza tie jumatatea ei,fara bani! Ceea ce nu cred ca se va intampla!
Asa ca nu-ti fa iluzii.
Ori se vinde aparttamentul si banii se impart la amandoua,ori una o despagubeste pe cealalta si ramane cu apartamentul.
Bunicul,in timpul vietii sale, poate sa faca cu apartamentul ce vrea, inclusiv sa-l treca pe numele altei persoane decat voi doua!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se imparte frateste. Daca bunicu' a facut testament, poate fi atacat in instanta si scos senil in momentul in care a scris hirtzoaga. Ca sa nu poata fi contestat un testament, bunicul trebuie sa-si faca un control psihiatric care sa ateste ca e in toate mintile in momentul in care scrie testamentul.

| jan33tt a răspuns:

Sora lui are drept si cu tine... daca sora lui nu va mai fi veti ramane doar u si cu avocata...in oricare dintre cazuri, apartamentul cel mai sigur se va vinde(cele mai multe cazuri), iar banii se vor imparti egal.

| N0NameForY0u a răspuns:

Nu nici nepoata si nici sora nu au nici un drept.
Tatal dv. era mostenitor sesinar, facea parte din prima clasa de mostenitori, iar dv. mosteniti prin reprezentare, adica urcati in clasa de mostenitori in locul tatalui dv. si eliminati ceilalti mostenitori din clase inferioare.Nu intrati in concurs cu ei.

| vaiana a răspuns:

deci, la masa succesorala tu vei reprezenta pe tatal tau[decedat]. chiar daca nepotica e avocata, legile sunt clare.se merge pe descendenta directa. oricum cel mai bine este sa consulti un notar.este cel mai in masura sa-ti explice legea. apropo: de bunicul tau cine are grije?

| hartex100 a răspuns:

Salut ea nu are dreptul la apartament DOAR SI DOAR DACA bunicul tau va face un testament ce va iti va tot numai tie.Si ea nu mai are ce sa atace nici in istanta daca ai testamentul care scrie alb pe negru ca toata mostenirea iti revine tie.Salutwinking

| ralukaa0011 a răspuns:

Numai bunicul poate hotara asta

| luigi78 a răspuns:

Nici na murit babacu si te gandesti la apartamentul lui.de-ar mai trai 100 de ani sa ITI FACA IN CIUDA. pune mana si invata mucosule ca o sa ajungi si tu bunic si alti iti vor dori moartera sictir

| sylar2007 a răspuns (pentru luigi78):

Pe tine nu te prea duce creierul nu? esti Fecioara Maria si eu nu stiu? tu chiar nu te-ai gandi? Nu ii vreau moartea! dar vreau sa stiu ce ma,, asteapta''fie ca moare acum sau peste 1000 de ani.mare cretin esti

ps. Sunt baiat sau nu stii sa deosebesti un nick de baiat de unu de fata