| SarcasmBoy a întrebat:

Se poate anula un contract de munca la o zi dupa ce a fost semnat,neprestand nici macar o zi de munca la acea firma? Treaba sta in felul urmator, am semnat un contract pe perioada de o luna cu o firma iar la cateva ore am primit o oferta avantajoasa din alta parte.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este in regula, desi contractul nu se anuleaza prin neprezentare, el inceteaza, neprezentarea ta si instiintarea echivaleaza cu o demisie.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai inceput lucrul nu te mai prezinti si contractul va inceta. Ar fi bine sa gasesti un motiv si sa anunti firma ca nu te duci.

| SarcasmBoy explică (pentru Ioandelasal):

Le-am trimis un e-mail sa imi anuleze contractul, e ok si asa avand in vedere ca nu vreau sa ma mai duc pana acolo? Din cate am inteles contractul se anuleaza automat prin neprezentare

| Ioandelasal a răspuns (pentru SarcasmBoy):

Este in regula, desi contractul nu se anuleaza prin neprezentare, el inceteaza, neprezentarea ta si instiintarea echivaleaza cu o demisie.

| darrio2007 a răspuns:

Da.

| cristimihailov a răspuns:

Le spui ca din motive personale nu mai poti sa mergi.