| catalyn315 a întrebat:

Se poate folosi spray-ul paralizant/lacrimogen pentru autoapărare de o persoana de 18 ani în conformitate cu noul cod penal?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pe strada nu ai nicio sansa, nenea militian iti intocmeste dosar penal si te trimite catre Tritbunal, acolo in functie de circumstante procurorul da NUP.
Deci nu este recomandat sa folosesti spray paralizant pentru simplul fapt ca nu ai voie sa il detii in locuri publice, deci ramane sa il folosesti in casa daca te ataca cineva ceea ce este mai greu de crezut.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, cu indeplinirea conditiilor prevazute in CP pentru legitima aparare, citez:
"ART.19. Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
  (2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.
  (3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii."
De asemenea trebuie sa nu porti spray-ul in anumite locuri sau la anumite evenimente, fapta constituind infractiune conform CP, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."