| lolycatelul a întrebat:

Vrea sa imi cumpar un spray lacrimogen dar am 11 ani, as putea sa patesc ceva daca las folosi in autoaparare? E ilegal sa imi cumpar daca nam 18 ani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legal sa-l detii dar nu este legal sa-l porti in anumite locuri si la anumite evenimente si nici sa-l folosesti fara drept.
Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."
Sigur ca tu, fiind minor sub 14 ani, nu raspunzi penal dar tatal sau mama ta pot fi amendati pentru lipsa de supraveghere.
Daca esti in legitima aparare poti sa-l folosesti.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Copiii nu au voie SA DETINA obiecte periculoase sau substante daunatoare pentru ei insisi, daramite pentru altii! Parintii tai vor raspunde pentru orice consecinta a detinerii si folosirii obiectului respectiv.

| Radu284 a răspuns (pentru alessia5158):

Frumos raspunsul, pacat ca e 100% fals.