| anonim_4396 a întrebat:

Stiai ca in elvetia este legala consumarea carnii de caine si pisica?
http://www.thelocal.ch/20121227/dogs-still-eaten-in-swit zerland
http://www.dailymail.co.uk/......meals.html
http://www.swissinfo.ch/......_pets.html
ce parere ai despre asta?

22 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Stii ca si in Romania este legala?

| anonim_4396 explică (pentru regis):

Nu este legala.

| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe bune? Te-as ruga sa ne dai legea respectiva, sunt foarte curios sa o citesc.

| anonim_4396 explică (pentru regis):

Da pe bune. Nu scrie nicaieri despre asta. Sau inca nu este o lege dat faptului ca nu am avut astfel de probleme in tara nici pe al doilea razboi mondial, cand alte tari au mancat din cauza crizei.

| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

Hotaraste-te, ori este ilegal, ori nu scrie nicaieri despre asta. Daca nu scrie nicaieri, evident este perfect legal.

| anonim_4396 explică (pentru regis):

De ce trebuie sa ma hotarasc, cand imi dau seama mai tarziu? impune altora regula asta.
Cum ai ajuns la concluzia ca daca nu apare, atunci e legal?

| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa te hotarasti daca e legal sau nu. Orice nu este interzis de lege este permis, daca in nici o lege din Romania nu apare stipulat ca este interzis consumul de carne de caine sau pisica, este absolut legal sa consumi. De unde am tras concluzia? Pe langa faptul ca este logic, acesta este un principiu esential al dreptului.

| anonim_4396 explică (pentru regis):

Nu neaparat, s-a intamplat ca noi sa nu intampinam astfel de probleme, de asta nu apare, si stii bine ca va fi interzisa daca apare un scandal din cauza unui infometat bolnav.

| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

"Va fi interzisa" e la un viitor, ba chiar si asta unul presupus. Pana atunci este permisa.

| anonim_4396 explică (pentru regis):

Dupa logica ta, pana nu violezi un copil sa spunem, intr-o lume pasnica si lipsita de orice rau, este permisa violarea copiilor.

| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzi, deja dai in prostie. Nu e logica mea, e logica legii. Daca nu poti intelege ca orice lucru care nu este interzis de lege este permis, scuza-ma, dar ma tem ca ori ai sub 10 ani, ori esti retardata.
Pana o sa intelegi, cutremura-te: in Romania este permis consumul de carne de caine si de pisica!

regis
| regis a răspuns:

Alooo, gaaaraaa, nu eu sunt cel care nu e de acord cu ce spui, ci legislatia, pe care te rog sa ma crezi ca nu am facut-o eu. Din fericire nici tu...
Si apropo de mancat rahat, nu iti ajunge sa inventezi interdictii legale, acum inventezi si cuvinte? De unde ai scos, mama, cuvantul asta, "retardism"?

Later edit: foarte inteligenta miscare, ai sters ultimul raspuns... Trebuie sa recunosc, e singura dovada de inteligenta de pana acum.

| sabin89 a răspuns:

Presupun ca urmatoarea faza va fi carnea de sobolan. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa sa para ca vorbesc singura

| a3e6u9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai că nu vorbești singură, drăguțo, dar era irelevant răspunsul meu după ce ai corectat.

Singurul motiv pentru care oamenii se revoltă când alții mănâncă câini sau pisici e că sunt animale de companie. Din punctul meu de vedere, asta e ipocrizie, atâta timp cât nu se revoltă când sunt omorâte alte animale.

| anonim_4396 explică (pentru a3e6u9):

Acum hai sa mancam toate animalele, ca nu ajungeau porcii, vitele si gainile.

| a3e6u9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum faci lista cu animale ce pot fi mâncate și animale ce nu pot fi mâncate? După ce criterii?

| anonim_4396 explică (pentru a3e6u9):

Ratiunea nu te ajuta sa stii ce-i suficient si necesar?

| a3e6u9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Rațiunea îmi spune că ar fi mai bine să fim toți vegetarieni. happy
Eu nu sunt vegetarian, deși câțiva ani nu am mâncat carne.

Care e părerea ta?

| anonim_4396 explică (pentru a3e6u9):

Ratiunea ta e cam dragutica happy
Nu esti nici una nici alta, bun.
Parerea mea e simpla, oamenii sunt mai lacomi decat ar trebui. Cu ce ajuta carnea de caine la dezvoltarea organismului?

| a3e6u9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred că e o diferență prea mare între carnea de câine și carnea altor animale. Am auzit cazuri în care s-a vândut carne de câine drept carne de miel. happy

| anonim_4396 explică (pentru a3e6u9):

Nu conteaza diferentele, conteaza ca luam ce-i necesar deja din alte carnuri. Cainii aduc alte beneficii mai bune decat cateva celule rosii in plus, care carnea de porc face o treaba mai buna la partea aia. Panda, elefanti, rechini, balene, chiar nu murim daca nu le mancam, da' sunt ilegale macar in multe tari.
ce bine-i sta emoticonului asta creepy happy intr-un subiect din asta.