| Dominicc a întrebat:

Stie cineva?
Ma contrazic cu cineva pe tema somajului dupa liceu.

Daca ramai corigent la o materie in ultimul an, si dai corigenta dupa terminarea anului, mai poti lua somajul?

stiu ca e intermen de 60 de zile insa depasesti termenul asta. Nu au si ei optiunea pentru elevii care nu se incadreaza in termen din motivul corigentelor?

Am citit pe net ca ar fi valabil si in august dupa incheierea liceului cu tot cu corignte.

Aveti ceva idei?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea anterioara, se pare ca nu ma crezi.
Iti citez prevederile relevante din L.76/2002:
"ART.38.(1) Indemnizaţia de şomaj se acorda persoanelor prevãzute la art. 17, la cerere, dupã caz, de la data:
l) expirãrii perioadei de 60 de zile, prevãzutã la art. 17 alin. (2) lit. a);
m) absolvirii, pentru cazurile prevãzute la art. 17 alin. (2) lit. b);
(2) Indemnizaţia de şomaj se acordã de la data prevãzutã la alin. (1), dacã cererea este înregistratã la agenţia pentru ocuparea forţei de muncã în termen de 10 de zile de la aceastã datã.
(3) Dacã cererea este înregistratã dupã expirarea termenului de 10 de zile, dar nu mai târziu de 12 luni de la data prevãzutã la alin. (1), indemnizaţia de şomaj se acordã începând cu data înregistrãrii cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevãzut la alin. (3) este termen de decãdere din drepturi."

| Dominicc explică (pentru Ioandelasal):

Salut
Da, imi e putin greu a crede pentru ca majoritatea profesorilor spuneau ca depasesti 60 de zile, deci il pierzi. Si apoi nu se mai da, ca anul trecut era in dificultate problema asta, nu era aprobat ca sa il mai poti lua, si erau multi elevi in situatie de genul.

Sper sa aveti dreptate.
Stima

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Sigur ca se ia in considerare si perioada de dupa corigentele din vara!