| stelianr a întrebat:

Stiti ca oricine poate face o asociatie sau o fundatie? Pentru fundatie este nevoie de un singur om, dar sa ai un "patrimoniu initial" de 100 salarii minime pe economie(760x100=76.000 lei) Pentru asociatie este nevoie de 3 persoane si un "patrimoniu initial" de doar un salariu (760 lei)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, stiu OG 26/2000, asa este, doar ca ai gresit la patrimoniu, salariul minim brut este, in prezent, de 670 lei. De asemenea membrii fondatori trebuie sa aiba varsta de minim 18 ani. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da, ştiam. Şi ce-i cu asta? Încă acum e bine... la finalul anilor '90 se construiau ONG-uri în baza unei legi din anii '20 (legea asociaţiunilor şi fundaţiunilor).