| Frank51 a întrebat:

Salut, am o mașină pe numele lui tata și vreau sa o vând sau să o dau la schimb. Pot face contract intre mine si tata inainte de schimb ca sa o pot inmatricula urmatoarea masină pe numele meu? Care e procedeul corect și legal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca nu intelegi ca transferul se poate face doar prin vanzare sau donatie.
Si ai la dispozitie 90 de zile pentru a o inmatricula pe tine si in aceasta perioada o poti schimba, fara sa fie inmatriculata pe tine, desi esti proprietar legal.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa faci ce vrei, totusi este bine sa alegi ceva mai simplu, sper ca nu esti adeptul zicalei "de ce sa facem ceva simplu daca se poate complicat si cat mai complicat posibil!"
Deci sunt 2 situatii: vanzare sau schimb.
In caz de vanzare nu mai trebuie sa o cumperi de la tata, o vinde el si-ti da banii si apoi tu iti cumperi o masina si o inmatriculezi pe tine.
In caz de schimb se poate ca tatal tau sa-ti transfere tie dreptul de proprietate, prin vanzare sau donatie, o inmatriculezi pe tine si apoi faci schimbul si inmatriculezi pe tine masina primita la schimb.

| Frank51 explică (pentru Ioandelasal):

Apreciez sfaturile însă tot complicat este ce ai spus. Nu vreau sa inmatriculez mașina asta încă o dată pe numele meu, să plătesc asigurare și taxe.

La ce mă gândesc eu, e să fac cvc între mine și tata, să îmi transfere dreptul de proprietate iar eu să dau la schimb mașina. Eu în acel moment devin proprietarul mașinii pe care o primesc la schimb, iar cel care îmi ia mașina mea va avea toate actele necesare pentru inmatriculare la rândul lui. Nu este procesul ăsta legal?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Frank51):

Se pare ca nu intelegi ca transferul se poate face doar prin vanzare sau donatie.
Si ai la dispozitie 90 de zile pentru a o inmatricula pe tine si in aceasta perioada o poti schimba, fara sa fie inmatriculata pe tine, desi esti proprietar legal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce nu o vinde el direct? e mult mai simplu

| Frank51 explică (pentru suntserios):

Nu e vorba de vandut, in cazul unui schimb el va ramane proprietarul.

| adryang78 a răspuns:

Poți, dar te complici.
După ce faci contract între tine și tatăl tău va trebui să treci prin toți pașii ca s-o înmatriculezi pe numele tău, apoi s-o vinzi și următoarea mașină iarăși s-o înmatriculezi pe numele tău.
E mai simplu să faci contract între tatăl tău și cumpărător, el se scade cu ea de la impozite și taxe, deci n-o mai deține, iar tu faci contract între tine și vânzător, direct pe numele tău.