| laura_7128 a întrebat:

Sunt in prima luna de sarcina, sunt studenta in anul III iar in iulie imi sustin examenul de licenta, daca dupa ce imi iau licenta ies in somaj, in ianuarie cand nasc, beneficiez de indemnizatie pentru cresterea copilului?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa intrebi la Directia Teritoriala de Munca daca e o situatie speciala pentru studente. Daca nu e nimic special si se aplica conditiile normale, nu vei beneficia fiindca nu vei avea 12 luni de somaj (care este identificabil cu perioada de contributie la asigurarile sociale).

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Poti beneficia, la cerere, de indemnizatie pentru cresterea copilului.
In conformitate cu prevederile art. 38 din Legea nr. 19/2000, privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, modificata si completata, "În sistemul public se asimilează stagiului de cotizare şi perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
b) a urmat cursurile de zi ale învăţământului superior, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora;"
In vederea recunoasterii ca perioada utila pentru obtinerea concediului si implicit a indemnizatiei pentru cresterea copilului, cursurile facultatii trebuie sa fi fost urmate la zi, pe durata normala a studiilor si finalizate cu examen de licenta sau de diploma. Perioada astfel luata in calcul se refera numai la durata efectiva a cursurilor cuprinsa intre ziua inceperii si ziua terminarii anului universitar, potrivit legii.

mariana
| mariana a răspuns:

Presupun ca in prezent esti si angajata, urmand facultatea prin invatamantul la distanta (adica fara frecventa), intruct in intrebarea ta, faci referire la faptul ca, vei iesi in somaj dupa sustinerea examenului de licenta. Conform dispozitiilor art.98, alin.4 din Legea nr. 19/2000-privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, pentru a beneficia de indemnizatia de maternitate (de 126 de zile calendaristice, concediu pre si post natal), precum si de indemnizatia de cresterea copilului, trebuie sa ai o vechime minima de 10 luni in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului. Perioada de somaj, fiind perioada care se considera vechime in munca, o sa-ti completeze vechimea in munca, asa ca vei putea sa obtii ajutoarele la care am facut referire, in conditiile specificate mai sus.

| borsec a răspuns:

Nu din pacate.

| Leea1234 a răspuns:

Din cate stiu eu nu, cel putin pe vremea cand am nascut eu, intr-o situatie ca a ta, nu se lua indemnizatia(poate acum s-au mai schimbat)dar daca esti casatorita legal cu tatal copilului, si el lucreaza sau are mai mult de 12 luni cotizate (fara intreruperi)poate beneficia el de indemnizatia de crestere copil, si va sta acasa 24 luni (pana cand va implini copilul 2 ani). Daca in aceste 24 luni el vrea sa se intorca la munca(legal) va pierde indemnizatia, dar va lua 100 lei lunar pana la terminarea celor 24 luni. Cel mai indicat ar fi sa te duci tu si sa te informezi(pentru ca ce ti-am spus eu mai sus era valabil in 2006, acum nu mai stiu exact, vezi ca legile se schimba de la an la an) sarcina usoara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi mai ai rasp care iti arata care sunt sansele si eu iti sp la fel veiprimi doar 200 de ron nu 800 cum ai sperat pentru ca din cite sp ca vei intra in somaj nu esti incadrata cu carte de munca si somajul este doar 6 luni deci sanse sunt pentru minim 200 de ron imi pere rau ca te dezabagesc dar asta e legea informeaza te succes

| laura_7128 explică:

Sunt studenta la zi, si am inteles ca daca dupa ce imi dau licenta si daca o iau bineinteles, daca timp de 60 de zile nu imi gasesc de lucru pot intra in somaj, care se acorda pe o perioada de 6 luni si daca nasc in timpul acestor luni de somaj pot beneficia de concediu prenatal si de indemnizatie pentru cresterea copilului. Mentionez ca in prezent nu lucrez.