| anisoaradicoiu a întrebat:

Suntem patru frati.Mama a decedat anul trecut, in luna aceasta am facut succesiunea, iar unul dintre frati isi vrea bani pe partea ce i se cuvine.Noi ceilalti trei frati nu vrem ca acest apartament sa se vinda cel putin deocamdata. Ce se poate face daca noi nu vrem sa se vinda?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui nimic de tatal tau, asa ca fac ipoteza ca a decedat inaintea mamei ori mama ta era divortata si in considerarea acestei ipoteze o sa-ti raspund. Fiecare aveti parte egala din apartament si nu puteti fi obligati sa-l vindeti, daca voi nu vreti, decat prin hotarare judecatoreasca. Daca fratele tau vrea o suma de bani, reprezentand partea lui din apartament, atunci exista 5 posibilitati: 1.Toti 3 frati cumparati partea lui si veti fi proprietari pe cate 1/3 fiecare. 2.Partea este cumparata de doi frati. 3.Partea este cumparata de unul singur si acesta va avea jumatate din apartament. 4.Fratele isi vinde partea unei terte persoane. 5.Fratele obtine o hotarare judecatoreasca pentru vanzarea apartamentului si aceasta este pusa in executare, fiecare veti obtine cate 1/4 din pretul de vanzare. Dupa parerea mea ultimele doua posibilitati(si mai ales ultima) sunt mai proaste, la ultima se pierd bani, respectiv din pretul vanzarii se vor scadea cheltuielile de judecata, eventual si cele de executare si poate interveni si raca intre frati. Cred ca ar fi cel mai bine sa alegeti una dintre primele 3 posibilitati. Sigur ca mai exista si posibilitatea de a vinde toti si sa impartiti banii in mod egal. Numai bine!

| machupicchu a răspuns:

Nu va poate obliga sa vindeti apartamentul.
Atunci cand insista, recomandati-i sa se adreseza instantei, fapt ce sigur nu-l va face pentru.ca nu are bani(daca avea bani nu va cerea voua partea sa).
Sa vanda unei terte persoane, ma indoiesc de faptul ca o terta persoana(din afara familiei) ar fi interesata de cumpararea unei cote de 25% dintr-un apartament.
Mai inteleg si faptul ca apartamentul este singurul in care locuiti toti fratii, sau o parte, iar prin vanzarea acestuia veti ramane poate si fara casa, suma obtinuta nefiind suficienta pentru.cumpararea unei case pentru.fiecare in parte. Banii se cheltuie, dar casa ramane.
Daca tot insista sa-i dati banii pentru.partea lui, promiteti-i ca-i veti da atunci cand veti avea si daca nu este multumit(frate fiind) sa se adreseze instantei.
In cazul in care fratele are banii necesari pentru. un proces(taxa la valoarea casei + onorariu de avocat - o suma destul mare), atunci va trebui sa vedeti cum veti proceda, de unde veti face rost de bani.
Evaluarea reala(valoarea de vanzare) a casei o veti stabili cel mai bine numai prin scoaterea la vanzare, fara ca fratele vostru sa stie ca voi nu doriti sa vindeti, ci numai sa vedeti ce pret vi se ofera din partea unui cumparator = pretul real de vanzare, valoare care va sta la baza stabilirii partii cerute de catre fratele mentionat.
Succes!

| Minks a răspuns:

Probabil o sa se judece. Nici-unul dintre voi nu poate vinde nimic daca unul dintre mostenitori nu este de acord (in cazul tau voi 3 frati nu sunteti de acord ca apartamentul sa se vanda pentru ca al 4-lea sa iti primeasca banii). O sa ajungeti in instanta, o sa va certati ca niste chiori, o sa ajungeti sa va bateti, o sa cheltuiti o groaza de bani pe avocati, si o sa constatati la sfarsit ca nici macar n-a meritat.

| Savy a răspuns:

Cota de drept din mostenire poate fi vanduta de catre mostenitor, cumparatorul urmand "sa-i ia locul". Atfel, in cazul vostru fiind vorba de un apartament iar in urma succesiuni dovedindu-se ca al 4-lea frate are drept legal la 25% din valoare, puteti sa-i cumparati voi partea, in urma unei evaluari corecte.

| Lovepoison a răspuns:

Asta e foarte complicat, intreaba-l pe judecator sau pe notar. E o problema, totusi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei 3 frati care doresc sa ramana proprietari in apartament, au intaietate la cumpararea partii ce-i revine celui de-al 4-lea frate.
Asta in cazul in care nu mai sunt alti mostenitori (de exemplu tatal vostru, daca era coproprietar impreuna cu mama voastra,...).

| freestyler95 a răspuns:

Daca sunteti majoritate ar trebui sa stea linistit fratele mai mare