| intelectualul a întrebat:

Sunteti de acord cu folosirea de bani publici pentru Catedrala Mantuirii Neamului, chiar daca printre contribuabili se numara si foarte multi musulmani, evrei, atei etc?

Răspuns Câştigător
| Minnie a răspuns:

Nu

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu sunt de acord, insa nu din motivul acesta. Ci pentru ca Biserica nu este o prioritate nationala si nici nu duce lipsa de bani, avand surse proprii: donatii, taxa de cult, taxe pentru serviciile prestate, chirii, arende, turism, vanzari de lumanari si obiecte bisericesti samd. Nu este cazul si mai ales nu este momentul pentru ca statul sa se implice in construirea unei catedrale.
Argumentul ca printre contribuabili se numara si cei care impartasesc alte religii nu este insa unul solid. La fel de bine am putea sa nu mai alocam bani pentru scoli, pentru ca sunt persoane care nu au urmat una si nici nu au copii, sa nu reparam drumurile pentru ca nu toti au masina, sa nu alocam bani la cultura pentru ca marea majoritate a populatiei nu a vazut cladirea teatrului pe dinauntru samd.

regis
| regis a răspuns:

@kongeriket - citeste putin si printre randuri, nu lua totul mot-a-mot.
Nu vreau sa intru in detalii si sa continuu cu exemple si contraexemple, ma limitez sa subliniez ca sunt liberal in principii si ma axez pe individ, nu pe colectivitati. Pentru mine este egal daca un singur om este nedreptatit sau sunt o mie, tu retine insa doar ideea de baza: statul trebuie sa aloce bani dupa cu totul alte criterii, in niciun caz nu trebuie sa tina cont de faptul ca unii contribuie fara a beneficia de aceasta alocare.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu sunt de acord cu aşa ceva. Din fericire, nici măcar toţi ortodocşii nu sunt de acord cu aşa ceva.
Din păcate, pentru autorităţile statului şi pentru Corporaţia Ortodoxă Română - aceste aspecte sunt irelevante.
Statul vrea multe voturi, corporaţia ortodoxă vrea bani - simbioză perfectă.
O şansă ar fi ca toţi cei care nu suportăm derivele teocratice şi ipocrizia clericală să ne declarăm la recensământ "fără religie" şi să mai vedem dup-aia în numele cărei majorităţi va mai cere dealer-ul de maşini Daniel bani pentru Catedrala Îndobitocirii Neamului Prost? (pentru că este o clădire de neam prost)

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Regis: Nu toţi au maşină însă tot pe drumuri a ajuns mâncarea în magazinul de unde-şi cumpără maşina!
regis dixit: "pentru ca sunt persoane care nu au urmat una si nici nu au copii" - Pentru fiecare caz de genul acesta pe care tu îl găseşti, eu îţi găsesc 1000 de alte cazuri de neortodocşi. Te bagi?
De regulă cei needucaţi fac mulţi copii aşa că nu se susţine teza ta.
"sa nu alocam bani la cultura pentru ca marea majoritate a populatiei nu a vazut cladirea teatrului pe dinauntru" - la tine domeniul "cultură" se rezumă numai la clădirea efectivă a teatrului?!

| starmaker a răspuns:

Sunt de acord. Cand te duci la Roma, la Vatican te duci si pentru a vedea cele mai renumite biserici facute de Biserica in comun cu statul. Si in Italia exista romani ortodocsi, atei, musulmani si au existat dintotdeauna emigranti care au contribuit la faima si bunastarea statului in care au decis sa traiasca si fara voia lor. Asa poate si in Romania vor veni turisti care sa fie atrasi de acesta biserica. Sunt insa de parere ca avem f multe biserici vechi nerestaurate care ar trebui sa fie prioritare in fata oricareia noi.

| Fluffinator a răspuns:

NU!

La ce ne mai trebuie inca o catedrala!?
Nu avem destule Biserici!? Dam banii aiurea cand am putea face ceva folositor cu ei.

| Adena19 a răspuns:

Nu.Mie nu mi-se pare normal atat timp cat nu sunt crestina sa platesc contributii la bisericile romanesti. Daca eu platesc pentru ei, atunci si ei sa plateasca pentru mine si toti cei care se afla in situatia mea.