| w0nderboy a întrebat:

Sunteţi mândrii ca sunteţi Români? Sau ca trăiţi in Rromania?

Răspuns Câştigător
| Încrucişătorul a răspuns:

Imi urasc conationalii pseudo-patrioti. Nimeni nu face nimic, toti se vaita de greutati, injura la fiecare colt dar indeparteaza scama de pe umarul 'superior' in patru ace.

Iar tara, biata de ea, e mutilata fara Valea Transnistriei, Pocutia, Bucovina, Basarabia, Cadrilaterul, Tribalia si Crisana (pe jumatate taiata...)

Dara lasa ca maine va fi mai bine...
In urmatorii 15-20 de ani, noi astia nascuti in anii 90 (recte primele generatii "post-decembriste") vom avea un repros greu astora de acum pentru ca nu "arunca" gunoiul si n-avem, cu adevarat, modele. Singura parere de rau e ca se vor incadra parintii nostri, rudele noastre, rudele prietenilor si cunoscutilor nostri... dar astea sunt daune colaterale.

Intrebarea, in cazul meu, va fi daca voi fi singur si daca istoria se repeta la nivel de societate si psihicul acesteia.

25 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Scurt: ''Da.'' şi ''Da.''.

| Wehrmacht a răspuns:

Nu.De ce sa fiu mandru ca sunt roman sau ca traiesc in Romania? Nici nu ma consider roman.Nu apartin unui tari anume.M-am nascut aici...si ce? Am avut de ales? Nu imi place tara asta si legile ei deci nu vad de ce asi fi numit roman.

| 4b a răspuns:

Mandria este o boala ciudata...
Sanatatewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, si daca as vrea sa fiu sunt unii care posteaza in strainatate un nume prost romanilor si pentru asta... suntem cunoscuti ca hoti si altele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mandria vine in momentul in care tu realizezi un lucru.K m-am nascut in Romania nu am nici o vina deci nu putem sa includem mandria in acest subiect...Intrebare idioata!

| w0nderboy explică (pentru anonim_4396):

NU, eşti obligat să raspunzi! Din cauza oamenilor ca tine este pusă întebarea! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru w0nderboy):

M-am simtit obligat..Este o intrebare frecventa insa multi gresesc folosindo. Ai folosit virgula gresit apropo..prin acea virugla tu imi transmiti mie ca sunt obligat. Uita-te in dictionar la cuvantul mandrie si o sa imi da dreptate daca ai judecata

| w0nderboy explică (pentru anonim_4396):

Intre 'NU' si 'esti obligat', era o pauza... de aceea am scris NU cu majuscule...

Totusi nu inteleg de ce te-ai simtit obligat... o.o

| anonim_4396 a răspuns (pentru w0nderboy):

Nu intelegi rolul virgulei? DA, eu stiu ca reprezinta o pauza. Nu stiu de ce tu ai evidentiat aceasta pauza prin scrierea "NU" cu majuscule..Deci in mod direct mi-ai negat un fapt pe care nici nu l-am numit si mi-ai transmis k sunt obligat sa raspund. Poate tu vroiai sa transmiti altceva..Chiar nu pricep ce ai vrut sa transimiti cu virgula aia..Eu inteleg ce reiese din propozitie.Ce reise din propozitie am inteles foarte bine

| w0nderboy explică (pentru anonim_4396):

Ce bataie de cap... Daca as sta sa-ti critic greselile tale gramaticale mi-ar lua o vesnicie, este ca tine, ai dreptate si iti multumesc totusi pentru lectiile de gramatica la care n-am asisat cand era nevoie o.o. pace!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Țara asta e de căcat.
Mă mut în Finlanda.pa

| w0nderboy explică (pentru anonim_4396):

HAhahah, good one, eşti tare! o.o

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sunt mândru că sunt român. Orice ar zice unii, că nu e meritul meu de a fi aşa, chiar nu-mi pasă, consider că atâta timp cât m-am născut în ţara asta, am copilărit aici, trăiesc aici în continuare, sunt obligat să mă simt mândru sau stânjenit de a fi român. Eu aleg să fiu mândru de acest lucru, fiindcă n-o să stau să fiu indiferent în legătură cu acest aspect, iar alte ţări, alte popoare să ne critice mereu neamul, iar noi să nu avem nicio reacţie. Mă mândresc cu ţara asta, cu ceea ce oferă ea, nu cu majoritatea canaliilor ce o populează.

În rest, subscriu la ceea ce a zis @Trexmaster... România e ciopârţită, e doar o parte(destul de considerabilă) din ceea ce ar trebui să fie, din toate teritoriile ei adevărate.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Nu.Dar nici rusinat.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Nici mandra, nici rusinata ca nu am absolut nici un motiv sa ma simt astfel.Mi-e indiferent sincer.

-Numai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| pastru009 a răspuns:

Nu sunt mandru ca sunt roman, dar sunt mandru de anumite evenimente istorice!

| alexshobyx a răspuns:

Este gresit sa zici ca esti mandru ca esti roman sau englez sau american. Asta tine doar de genetica, este un fapt intamplator ca te-ai nascut in Romania si nu in Libia sau Micronezia.Se presupune ca trebuie sa fii mandru de ceva doar cand il obtii pe cont propriu. De exemplu, sunt mandru ca sunt medic, sau sunt mandru ca am o familie mare. Cel mai corect este sa zici "Sunt fericit ca sunt roman( libanez, american, etc)".Ca sa continui, sunt fericit ca traiesc in Romania, chiar si cu toate problemele interne din aceasta tara, deoarece nu pare sa ma afecteze personal.

| PlasticMoon a răspuns:

Normal, nu-i inteleg pe cei care critica atat de mult tara asta.

| victor987 a răspuns:

MI se pare o intrebare stupida mandru esti de tine ca individ asta daca esti...e o prostie chestia asta cu impartirea pe rasa pe culoare pe religie pe sexe pe tari etc

| w0nderboy explică (pentru victor987):

Şi iar revin cu aceeaşi replică... Dragă Victor, Nu ti-am cerut personal sa-mi raspunzi la intrebare, daca ti se pare 'idioata' te rog mergi mai departe si nu mai posta la intrebarile mele 'idioate', ca sa fie totul bine si frumos happy

| victor987 a răspuns (pentru w0nderboy):

Nu,vreau sa raspund e dreptul meu si poate asa te mai si educ pe tine

| w0nderboy explică (pentru victor987):

Este dreptul tau, inteleg, dar de ce sa raspunzi cand intrebarea iti pare stupida? Asta nu te coboara la nivelul meu scazut de cultura fata de cel asa de ridicat al tau? Cat despre a ma educa. n-am nevoie, sunt senil.

| GabiO a răspuns:

Eu sunt mandru ca sunt roman si sunt mandru ca traiesc in Romania doar pentru ca este o tara minunata si o displac pentru ca unii nu stiu sa o pretuiasca si o fac de ras