| WhiteLife a întrebat:

Tatal meu si-a pierdut buletinul si trebuie sa ies din tara. Nu pot sa ies decat cu ambii parinti si buletinele lor pentru ca am 15 ani? I se poate elibera un permis sau altceva sa putem iesi?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Carte de identitate provizorie :
- pentru cartea de identitate provizorie, termenul de valabilitate se stabileste de serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor si nu poate fi mai mic de 30 zile sau mai mare de 1 an.
Termen de soluţionare :
1 zi (după ora 14, 00 în ziua următoare depunerii cererii)

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa iesi si numai cu mama ta, daca tatal tau da o declaratie notariala ca este de acord cu plecarea ta in strainatate si indica drept insotitor major pe mama ta.
De asemenea tatal poate sa iasa cu pasaportul.

| AndreeaIonela a răspuns:

Pasaport sau buletinul facut la urgenta care iese in 3 zile

| Shock_Electrik_1984 a răspuns:

O carte de identitate provizorie se face in 10 min dar are valabilitate mica. Cat de repede vrei sa pleci? La urgenta se poate face in 2 zile lucratoare!

| WhiteLife explică (pentru Shock_Electrik_1984):

Multumesc, ar trebui sa plec in noaptea asta.

| sirasap a răspuns:

Ori carte de identitate provizorie ori daca plecati in cateva zile sa'l faca la urgente

| WhiteLife explică (pentru sirasap):

Multumesc, dar ar trebui sa plecam in noaptea asta.