| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa o insotesc pe sora mea care este minora (NU ARE PASAPORT). Actele care le am sunt. buletinele, declaratia ambilor parinti precum ca sora mea poate parati tara, si cazierul.Biletele sunt cumparate dus- intort probleme e ca pe declaratii datele nu coincid mama a declarat ca putem sta pana pe 15 iar tatal pana pe 10 septembrie, data de pe bilet e mai devreme pe 14. E ceva in neregula ca datele parintilor nu coincid, fiind diferite si pe o perioada mai mare de timp decat pe bilet?
Inafara de actele pe care le am inmi mai trebuie ceva? raspundeti-mi pls.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clara, nu spui care 14(daca este 14 septembrie atunci aceasta este mai tarziu decat 10 septembrie). Oricum importanta este data iesirii din tara, aceasta trebuie sa fie in perioada de valabilitate a declaratiilor, acestea se verifica la iesirea din tara, la inapoierea in tara nu se verifica declaratiile. Daca minora are carte de identitate nu este nevoie de pasaport. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe 14 septembrie va trebui sa ma intorc in tara.