| VibeTrix a întrebat:

Te poti transfera de la un liceu la altul daca nu mai sunt locuri disponibile? Mentionez ca in clasa sunt 30 de elevi iar transferul se face in timpul semestrului, din cauza unei probleme medicale. Raspuns urgent! Mersi

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depasirea numarului maxim de elevi intr-o clasa de liceu (numarul maxim stabilit prin lege este de 30 elevi) se poate face numai cu aprobarea Inspectoratului Scolar Judetean, aasa ca, pentru a te putea transfera, trebuie sa obtii aceasta aprobare.

| alessia5158 a răspuns:

In mod exceptional, transferul se poate face daca ai o recomandare medicala eliberata pe baza unei expertize medicale efectuate de directia de sanatate publica.
Daca vei lectura continutul articolului 155, aliniat (4) din ROFUIP, vei gasi enumerate si alte situatii exceptionale care justifica aprobarea unui transfer in cursul anului scolar : http://www.ienachita.com/wp-content/uploads/2017/01/EXTRAS-ROFUIP-5079.pdf

| sierra1 a răspuns:

Dacă tăticu/mămica convinge directorul de urgența ta (medicală?!)
atunci da, poate

| sierra1 a răspuns:

"ORDIN ministru nr. 4.925 ART. 136
(1) În situaţii medicale deosebite, elevii de clasa a IX-a pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie menţionate anterior."

deci dacă tăticu/mămica convinge directorul de urgența ta (medicală?!) atunci da, poate

| VibeTrix explică:

Si crezi ca vor aproba?

| alessia5158 a răspuns (pentru VibeTrix):

Daca exista un motiv temeinic, iti vor aproba transferul. Succes!

| VibeTrix explică (pentru alessia5158):

Multumesc mult!