| Mono033 a întrebat:

Știe cineva cum se calculează indemnizația neta pentru incapacitate temporara de munca? Care este formula de calcul in condițiile in care am si deducerea personală?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se calculeaza exact ca salariul, doar ca baza de calcul este media salariilor de pe ultimele 12 luni si cuantumul indemnizatiei este de 75% din baza de calcul, cu unele exceptii, conform OUG 15/2005, citez:
"ART.17.(1)Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei pentru incapacitate temporarã de muncã se determinã prin aplicarea procentului de 75% asupra bazei de calcul stabilite conform art. 10.
(2) Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei pentru incapacitate temporarã de muncã, determinatã de tuberculozã, SIDA, neoplazii, precum şi de o boalã infectocontagioasã din grupa A şi de urgenţe medico-chirurgicale stabilite în condiţiile prevãzute la art. 9, este de 100% din baza de calcul stabilitã conform art. 10."