| BosonHiggs a întrebat:

TPU eu eram în îngrijirea mamei, fiind handicapat psihic grad 2 nerevizuibil.Mama s-a îmbolnăvit și avea handicap fizic grad 1.Autoritaţile locale au lăsat-o în grija mea, legal nu aveau voie eu fiind handicapat mintal grad 2 nerevizuibil.Cu toată grija mea schimbat pempărși, dat pastile,etc, i-a venit rău și a decedat la spital ìn condiţii suspecte. întrebarea mea este: Pe cine trebuie să dau în judecată statul rămîn s-au primăria pentru-că m-au lăsat pe mine să am grije de ea? De la comisia de handicap a recomandat; internare într-un centru rezidenţial.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca a decedat in spital, inseamna ca a fost in grija spitalului, nu a ta si probabil ca exista un diagnostic serios, daca a fost atat de sever bolnava.
Nu vad motivul pentru care ai da spitalul in judecata, odata ce este evident ca a fost foarte grav bolnava si a decedat in urma bolii.

| Silazion a răspuns:

Nu stim de cat timp te ocupai de intretinerea mamei. Daca te ocupai de exemplu de 5 luni, trebuia sa sesizezi acest fapt chiar de cand ai fost instiintat, nu dupa 5 luni cand a intervenit necazul. Probabil ai avut nevoie de ajutorul ala financiar de insotitor si de asta ai acceptat.

Din punctul meu de vedere nu cred ca sunt sanse sa rezolvi ceva, puterea ta fizica, psihica si financiara e prea mica.

Discuta cu un avocat, poate gaseste o portita el. Pe forum nu rezolvi nimic

| PlzHelpMe a răspuns:

Primaria