| Ionobservator a întrebat:

Mama mea a decedat acum 7 luni și apartamentul în care stau eu este pe numele ei. Am avut tată de al doilea.Eu am handicap psihic grad 2 accentuat, am trei frați însurați în alte orașe, unul dintre ei are numele tatălui meu de al doilea pe care este trecut apartamentul. Numai eu am avut grija de mama, era la pat, avusese 2 AVC-uri la cap, lua 8 pastile pe zi, o schimbam de pempers și altele de 3 ani. Întrebare: Mă poate da afară primăria sau fratele meu și să mă interneze undeva să scape de mine? Eu sunt cel mai mare dintre frații mei, suntem 4. Am dreptul să mă ajute primăria să fac curat în casă? Trebuie să arunc dulapuri afară și nu pot singur, am diabet și mi-e frică să dau cu cine știe ce substanțe prin casă, dacă îmi fac rău. Mă poate da afară primăria din apartamentul proprietate personală a lui mama? Vă rog să mă ajutați cu răspunsurile că eu nu știu nimic din așa ceva. Mulțumesc.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te contrazici singur. Prima data spui ca apartamentul este pe numele mamei decedate si apoi ca este pe numele tatalui vitreg.
Lamureste situatia si o sa-ti dau un raspuns concret.

| Ionobservator explică (pentru Ioandelasal):

Păi apartamentul este pe numele tatălui

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionobservator):

Atunci nu primaria te poate da afara ci tatal, el este proprietarul apartamentului.

| Ionobservator explică (pentru Ioandelasal):

Tatăl meu a murit și mama la fel...atunci cine mă poate da afară și unde să mă ducă?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionobservator):

Chiar nu puteai expune situatia reala si corecta de la inceput?
Daca acum ai spus corect atunci esti mostenitor, asa ca deschide procedura succesorala, la un notar public.

| Ionobservator explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc dar sîntem 4 frați și doar pe unul îl cheamă că pe tatăl meu vitreg.El poate să ne dea afară pe toți dacă vrea Sîntem frați buni aceiași Mamă.Eu am handicap psihic grad 2 accentuat,întrebarea mea este: primăria poate să mă interneze la vreun spital dacă vor, fără pe motiv că nu pot avea grije de apartament (se cam strîng gunoaie acolo) eu nu prea stau pe acasă decît seara și nu am timp de curățenie cum ar trebui. Ziua sînt prin oraș să mai vînd și eu cate ceva pensia e mică. Dacă vecinii fac demersuri la primărie din cauza gunoiului, mă poate interna obligatoriu fără nici un motiv nu fac prostii, nu mă cert cu nimeni, plătesc gaze, curent etc.Normal am dreptul prin lege fiind bolnav să mă ajute primăria să fac curat în apartament nu pot singur trebuie să arunc dulapuri afară dezinfectat nu am bani pentru așa ceva.Vecinii fac gălăgie că e focar de infecție Eu nu pot singur sînt singur acasă după ce au decedat părinții facturile vin tot pe numele lui Mama mea eu le plătesc, cînd vine pensia a mea fratele meu mă poate da afară din apartament, sau nu poate fără ceilalți 2 sîntem 4 frați după aceiași Mamă dar unul e făcut tatăl deal doilea și are numele cum e trecut apartamentul ex-Gheorghescu și pe noi ceilalți 3 ne chiamă Brîndușoiu, Avem drepturi egale, eu dacă sînt bolnav psihic grad 2 nerevizuibil am acelasi drept că și ei Ce demersuri să fac la primărie că să mă ajute
Primarul nu prea mă bagă în seamă, pe certificatul de handicap scrie că autoritățile trebuie să mă ajute primarul nu mă bagă în seamă ce trebuie să fac Scuze că am scris prea mult. pînă găsesc eu cuvintele Mulțumesc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionobservator):

Si nu ati facut procedura succesorala dupa mama si tata?

| Ionobservator explică (pentru Ioandelasal):

Nu, nu am făcut frații mei au familii în alte orașe eu sînt singur acasă în apartament.De asta întreb fiind bolnav, psihic nu trebuie să mă ajute primăria mă poate da afară fratele meu sau nu poate fără să se consulte cu cu ceilalți 2

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionobservator):

Nu te poate evacua fara o hotarare judecatoreasca in acest sens, in urma unui proces civil si fara a fi singur proprietarul casei si pentru aceasta trebuie sa faca procedura succesorala.