| break a întrebat:

Trebuia sa plecam la munca in strainatate cu cineva si i-am dat bani pentru asta, dar nu am mai plecat.Am fost mai multi baieti, eu am platit mult mai putin.Acum 2 ani cand s-a intamplat am fost la politie si am dat declaratii impotriva acelui individ.Am primit citatie ca luna aceasta este prosces.Intrebarea e, ca daca nu ma duc la proces primesc vreo amenda, ceva? sau daca zis ca sunt plecat in strainatate

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In ce calitate ai fost citat la proces?

| break explică (pentru Ioandelasal):

In calitate de parte civila

| Ioandelasal a răspuns (pentru break):

Nu trebuie sa te prezinti neaparat la proces. Daca iti mentii constituirea de parte civila trimite o scrisoare in acest sens, in care sa specifici si suma despagubirii.
Nu te amendeaza pentru neprezentare, doar martorii si expertii sunt amendati daca nu se prezinta.

| Arthur a răspuns:

În practică, nu se amendează atât de uşor martorii care nu se prezintă, instanţa poate dispune amendarea martorului, însa nu este şi obligatorie această masură.
În cazul neprezentării martorilor se poate amâna procesul.
" Daca insa martorul propus cunoaste fapte reale care pot ajuta la "dezlegarea pricinii", atunci se aplica art.188 C.proc.civ., dispunandu-se aducerea martorului cu mandat de aducere.

De obicei se merge pe inlocuirea martorilor, care din motive bine intemeiate (sau legale vezi art.189, 190 si 191 C.proc.civ.) nu pot depune marturie. "