| IsisIsHereMDFK a întrebat:

Salutari, sunt destul de ingrijorat de niste faze destul de naspa... deci eram cu 3 tovarasi si stateam pe strada la un gard, deodata se aprind farurile la o masina si baietii aia 2 mai mari ne zic sa plecam, deodata ii vad fugind si urland fugiti, l o lovit pe nenea ala sub barba fiindca I a luat de geaca sa I bage in masina, dupa cateva zile au fost chemati la politie si acolo au dat declaratii si politistul o zis sa ma treaca si pe mine in declaratie desi eu n am vazut ce s-a intamplat... tin sa mentionez ca asta s-a intamplat cam acum o luna si n am primit inca citatie sau ceva, mi se mai poate intampla ceva?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ti se intampla nimic daca n-ai participat la altercatie, poti fi ascultat doar ca martor si o sa spui ce ai vazut.

| IsisIsHereMDFK explică (pentru Ioandelasal):

Faza e ca eu am mai avut altercatii cu nenea ala si ma gandesc ca le poate spune, si dupa iese destul de urat... chestia e ca eu aveam 13 ani cand s au intamplat fazele

| Ioandelasal a răspuns (pentru IsisIsHereMDFK):

Daca ai fost minor sub 14 ani nu poate sa ti se intample nimic, chiar daca ai fi savarsit vreo fapta penala, minorii sub 14 ani nu raspund penal, conform Codului penal, citez:
"CAP. I.Regimul răspunderii penale a minorului
  ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii."