| Spermezan a întrebat:

Un copil amarat a fost ucis de o haita de javre jigodite. Ba ca bunica e de vina, ba ca nu e de vina, ba ca trebuie sa sterilizam cainii, ba ca nu trebuie/trebuie sa sterilizam cainii si sa le facem adaposturi.

Stau si ma intreb, oare si bunica fiecarui om, care a fost muscat de caini, multi chiar fatal, sa fie de vina? Dar a japonezului aluia, o fi si bunica-sa de vina?
Si mai lasati argumentul ala fara baza, cum ca "Deee, mah, bunica trebuia sa se uite dupa el 24/7". Numai prostii aduc asemenea argumente de a evita problema principala, si anume, maidanezii.

Sunt pro-eutanasiere si de ce: am cautat sa ma informez si sa ma documentez adecvat si, se pare, ca in jur de 500-600 (unii spun si scriu peste 700; bleh!) de javre au fost sterilizate. Asta a fost acu' 6, aproape 7, ani. Si iaca: in Bucuresti, sunt peste 60.000 de javre -multe fiind- jigodite.

Insa, intrebarea mea principala e urmatoarea: ce inseamna ca, "daca ai fi credincios/religios, stiai deja de ce te ataca"?
Ce e porcaria asta?

*Daca sunteti pro-sterilizare si raspundeti la aceasta (aceste) intrebare/i, uitati-va dupa o a doua intrebare, tot aici. Probabil ca e mai importanta urmatoarea dar raspundeti si la asta/astea.*

14 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Subiect de rahat, toata tara discuta despre caini.

| Wehrmacht a răspuns:

Eu am gasit o rezolvare la problema asta.Ii prindem si le dam drumu' intr-un poligon sa se antreneze lunetistii.E o tinta in miscare, face chestii imprevizibila si au o marime redusa.Numai bine!
Nu gasesc o a doua intrebare...

| zurick a răspuns:

Nu inteleg ce legatura are intrebarea cu religia.

| Spermezan explică (pentru zurick):

Multi care apara javrele jigodite pun viata omului pe locul doi sau trei. Majoritatea acelor oameni invoca morala, bunacuviinta, spiritualitate si exprimand deseori afirmatia ca "nu e bine sa ucizi". Majoritatea, daca nu toti, privesc totul dintr-o perspectiva religioaso-credincioasa.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Spermezan):

Eu pun viața omului pe ultimul loc, din toate ființele.
Oricum, dacă urli ca gibonul pe net cât de mult urăști tu câinii nu rezolvi nimic, știi asta, nu?

| zurick a răspuns (pentru Spermezan):

Mai bine moare un om decat un animal -suna ciudat

| Spermezan explică (pentru Wøodenpints):

Pai daca e asa, atunci, ce te opreste s-o faci pe maica-ta sa te pupe rece in capelă?

| Wøodenpints a răspuns (pentru Spermezan):

Pun viața celorlalți pe ultimul loc. A mea e pe primul.

| Wøodenpints a răspuns:

Câinii mușcă doar oamenii foarte idioți.

| zurick a răspuns (pentru Wøodenpints):

Adica,s-ar putea sa ma muste si pe mine.Deja mi-e frica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra eutanasieri cainilor cu propritari, un caine care e are proprietar devine responsabilitatea propritarului, pe dealta parte un fara stapan e foarte periculos, deci sunt pro in acest caz.

| Disharmony a răspuns:

Cainii aia nu i-ar fi atacat pe copii, daca ar fi fost hraniti corespunzator intr-un adapost. Doar sunt animale. Daca nu-i hranesc oamenii, isi cauta singuri de mancare. Si mi se pare normal, oricat de morbid ar suna asta.
Iar bunica are si ea o parte din vina. Nu spun ca trebuia sa-i supravegheze incontinuu, dar macar sa le spuna sa se joace in apropierea ei. Si cine naiba i-a pus sa intre pe o proprietate privata?!

| 1dintrevoi a răspuns:

Eu nu inteleg din ce context ai scos afirmatia "daca ai fi credincios/religios, stiai deja de ce te ataca"...

| Spermezan explică (pentru 1dintrevoi):

E afirmatie de veneratori pseudo-religiosi.