| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca daca ti-a expirat buletinul si nu te duci imediat sa-l faci, daca trec 2-3 luni, iti da amenda?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

"Cei cărora le expiră termenul de valabilitate a cărții de identitate.
Cei care nu respectă aceste prevederi vor atrage răspunderea contravențională și vor putea fi sancționați cu amendă cuprinsă între 40 și 150 de lei, fără să mai aibă posibilitatea achitării a jumătate din valoarea acesteia în termen de 48 de ore."

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, dar... am auzit si de cazuri in care nu au primit amenda.

| Catrice a răspuns:

Mi-am făcut buletinul după 6 luni și ceva si nu mi-a zis nimeni nimic laughing

| Sofer a răspuns:

Te pot sancționa. Se mai întâmplă să nu te duci sa îl faci imediat.

| Dismally a răspuns:

Teoretic doar, al meu expirase de cativa ani si am primit doar avertisment.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Teoretic da, practic depinde.