| inna a întrebat:

Un angajat al companiei Coca Cola a prezentat reteta folosita de acestia companiei Pepsi. Dupa mai multe investigatii, cei de la Pepsi au confirmat ca reteta este cea reala si au acceptat sa plateasca o suma de bani pentru ea, dar nu au folosit-o niciodata.
Cei de la Coca Cola au aflat de reteta si i-au chemat in instanta pe cei de la Pepsi motivand despagubiri.
Ce solutie va dispune instanta? Admite sau respinge cererea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal, cererea ar trebui sa fie respinsa. Cei de la Pepsi nu au folosit reteta si astfel nu au produs vreo paguba celor de la Coca Cola. Un element important, fara de care nu exista raspundere civila, este prejudiciul. Cel putin asa este la noi. Nu cunosc legislatia americana dar ar fi logic sa fie tot asa si la ei.

| inna explică (pentru Ioandelasal):

Si eu cred la fel, cererea trebuie respinsa. Vroiam sa aflu si alte pareri. Stii cum se spune, cati juristi atatea pareri.Multumesc

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca vor face investigatii serioase, instanta va acorda despagubiri pentru Axion, Tix si Fairy, fiind evident ca ambele retete sunt copiate dupa acestea.

| pisicutzamik a răspuns:

Cei de la pepsi nu au folosit reteta deci ar trebui respinsa, si sa-ti spun drept eu prefer pepsi are un gust bun, gustul de la cola acum este naspa adica cum as pune eu caramel si sifonlaughing

| kiv1990 a răspuns:

Eu cred ca nu, deoarece astia de la pepsi nu au folosito, astazi sunt multe tipuri de expertize si e usor de dovedit daca au facut-o sau nu

| Maxim_Radu_Cristian_1978 a răspuns:

Dupa parerea mea instanta respinge cererea pentru. despagubiri deoarece Pepsi aintrat in posesea retetei, dar nu a furat-o si nici nu a comercializat produsul facut dupa acea reteta.In instanta trebuia sa fie chemat mai intai angajatul de la Coca Cola.