| Smekerii a întrebat:

Un baiat de 18 ani are voie sa intretina relatii sexuale cu o fata de 15-16 ani fara a fi pus in puscarie?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca fata are peste 16 ani nu este nici o problema.
Daca este sub 16 ani (cel putin 14 ani) si diferenta de varsta dintre ei este mai mare de 3 ani atunci ar comite infractiunea de act sexual cu un minor, conform Codului penal, citez:
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2)Fapta prevăzută la alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 14 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 9 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(6) Faptele prevăzute la alin. (1) şi (2), precum şi la alin. (4) lit. e) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani."

| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul e nu.Mai bine iti cauti pe cineva de varsta ta.