| sorinel98 a întrebat:

Un coleg a fost lovit la munca de un sef ( um pumn in ceafa si si-a pierdut cunostinta ) erau oameni in curte dar nu cred ca vor sta martori ca i frica ca i da afara. Ce pot sa fac! Isi scoate medicolegal ca il doare capu si maine il da in judecata, cum poate sa faca? Va multumesc mult!

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai vazut fapta poti fi martor.
Dupa ce ia un certificat medico-legal colegul tau poate face plangere penala pentru infractiunea de lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

| sorinel98 explică (pentru Ioandelasal):

Eu nu am vazut-o dar erau alti colegi de munca in curte, dar nu stiu daca v-a sta ca martori ca le este frica ca i da afara de la serviciu!

| Ioandelasal a răspuns (pentru sorinel98):

Colegul tau sa vorbeasca cu cei care au fost martori si va afla daca sunt macar doi care sa declare ca au vazut lovirea.

| floresdemayo a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am și eu o curiozitate, referitor la acest caz. happy
Să presupunem că partea vătămată i-ar provoca pe câțiva martori la discuții și i-ar înregistra pe ascuns (în mod sigur, aceștia vor da explicații sincere, probabil vor mărturisi și motivul pentru care nu vor să fie martori), respectiva înregistrare audio poate reprezenta drept o dovadă la procuratură, respectiv la tribunal?

| Afurisenia a răspuns (pentru floresdemayo):

Chiar asa, si eu as vrea sa stiu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru floresdemayo):

Daca cel inregistrat nu-si da acordul sa fie inregistrat atunci este o proba obtinuta ilegal si nu va fi admisa in proces.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă și-a pierdut cunoștința, colegii ar fi trebuit să cheme SMURD-ul.
Când și-a revenit, de ce nu a chemat el însuși poliția? S-ar fi întocmit procese-verbale și toți ar fi fost chemați ca martori la procuratură.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Convinge-i sa se declare martori, spune-le ca data viitoare pot fi ei in situatia asta, le-ar convenii sa nu intervina nimeni?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hazardele locurilor de muncă din România...

| gheorghe699 a răspuns:

Daca cei care au vazut nu vor depune marturie, aproape imposibil de probat, poate si fara martori, dar greu.

| GabyT10 a răspuns:

Primul pas este sa mearga la spital, pierderea cunostintei nu-i ceva de gluma. Daca este cazul medicul il va interna si in functie de cate zile de spitalizare are va scoate certificatul medico-legal.Cu certificatul merge si depune plangere la politie, fie ca are sau nu martori,"unde-i lege, nu-i tocmeala". Multa sanatate si Doamne Ajuta sa i se faca dreptate.

| GabyT10 a răspuns (pentru GabyT10):

Am uitat sa specific un aspect foarte important.La spital trebuie sa spuna ca a fost batut, cei de la spital vor anunta politia.Acestia intocmesc un raport si in momentul in care el are certificatul, merge la politie si-l adauga la dosar.