| anonim_4396 a întrebat:

Un om care fură de la bogații corupți ca să dea la săraci, poate fi considerat un delicvent?

Răspuns Câştigător
| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Sunt de acord cu Emma. Oricat de nobile îți sunt gândurile, este considerată în fața legii o infracțiune furtul.

29 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Haiduc.
Orice furt lasa in urma tristete, nesiguranta.
Bogatul corupt trebuie deposedat de averea adunata din fapte de coruptie, si pus sa plateasca daune pe viitor.
Daca un hot fura de la alt hot, nu se ajunge la mai bine.
Cat despre saraci, sa fim seriosi. In mileniul 3 sunt prea multe alternative, si totusi unii tineri stau cu mana intinsa.
Animalele, bolnavii si batranii ar trebui ajutati, nu tinerii, ca e deficit de forta de munca peste tot.

| tudorvolcano a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Bătrânii se apropie de moarte, și e vina lor dacă nu au făcut, sau dacă nu au adoptat copii.
Serios, cum poate o țară să se mențină când nu se fac câte 3 copii la fiecare cuplu care e compus din 2 persoane?
La un moment dat, piramida se întoarce pe dos dacă fertilitatea este sub 2, 11.

| Mosotti a răspuns:

Nu, ala ce fura de la bogati e f okey, orice bogati, ca orice bogat face bani luand din munca celor ce le muncesc la produsul aducatori de profit, ei iau 90 % si le da la aia prafu de pe toba.

| Hammurabi a răspuns (pentru Mosotti):

"ala ce fura de la bogati e f okey... orice bogat face bani luand din munca celor ce le muncesc la produsul aducatori de profit"

wow... ai citit Marx și Engels de curând? laughing
Te atrage doctrina comunistă?
Dar cei ce muncesc, cum spui tu, ce fac cu monca lor dacă nu le-o "cumpără" nimeni?
De ce se supără "cei ce muncesc" când nici un bogat nu mai vrea să îi "exploateze" și nu mai au loc de muncă?

Poate mai trebuie să ținem cont și de faptul că fiecare reușește după cât îl duce capul. Sunt destui milionari care au plecat din familii sărace, și s-au ajuns prin creierul și munca lor. La fel cum sunt și destui bogați care au sărăcit prin prostia lor, chiar dacă s-au născut în familii bogate.

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu e vb de cap, pai uite, sa vedem cap, ala care se crede smecher, sa faca el singur produsul aducator de profit, sa vedem poate?
Iar daca contribuim 10 la produsul ala, nu e logic ca profitul sa-l impartim la toti? Eu bag 5 lei, tu 10, eu 15, tu 7, la sfarsit ne luam investitia in totalitate plus profit.
Daca nu tragi si nu furi din munca altuia nu ai cum ajunge bogat, asta e clar.

Ca munca ta personala nu are cum face de 100 ori mai mult ca a celorlalti care au lucrat acolo, faci si tu contracte, etc, te ocupi, muncesti 15 ore si nu 8, de acord, iei in loc de 5000 lei iei 15000, iar e okey, dar nu sa iei exagerat.
Ca si munca inginerului care-ti proiecteaza blocu sa nu cada la cutremur munceste si ala f mult, deci munca ta nu are de ce valora de n ori mai mult ca a aluia, e o diferenta, dar nu nesimtita.

N-are nici o treaba cu, comunismul, asa e corect sa fie.
Si dupa aia vindem produsul finit la cine-l doreste, si aia este, vine profitul.
Nu trebuie sa te exploateze cineva ca sa ai loc de munca, ne unim astia pe specialitati diferite, investim fiecare dupa cum are, si muncim sa realizam, un fel de cooperativa.
Asta e.

| Hammurabi a răspuns (pentru Mosotti):

Unde ai văzut tu să funcționeze chestia asta?
Ideea de cooperativă a apărut pe vremea comunismului și existau o grămadă de cooperative.
Dacă ar fi funcționat chestia asta de ce crezi că nu ar fi existat și în ziua de azi? Că nu le-a desființat nimeni forțat. Aparțineau celor care le-au înființat.
Astea sunt utopii marxiste, man.

Și în ziua de azi?
Nu se pot strânge 100 de deștepți, sau 1000, care să facă o cooperativă și să producă tractoare, de exemplu, doar prin munca lor și să obțină venituri de zeci, sute de ori mai mari decât salariile?
De ce nu se întâmplă asta?
Cum nu e vorba de cap/creier aici?
De ce crezi că ar putea fi ceva mai eficient/corect decât "orânduirea capitalistă" actuală, dar să nu existe pe niciunde în lumea asta?

Există sute, mii, de întreprinzători, SRL-uri, care n-au fost niciodată angajați.
Cine vrea și e în stare, poate să facă și altfel. Cine îi interzice?
Îl obligă cineva să fie angajatul altuia? Sau e benevol?
Dacă își vinde munca ieftin, se poate numi că îi fură cineva din munca lui? E un furt?

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai nu exista chestia asta pentru ca nu s-a vrut, a indoctrinat oamenii ca nu se poate decat asa, ca nu vroia sa educe lumea sa-si faca ce am zis eu, sunt facuti sa nici nu poata face, nu ca nu e cap sau altele, si daca nu-s obisnuiti, nici nu se inteleg, nici nu stiu sa faca asta.

Ptr ca altfel cum se mai imbogateau unii? E manevra omule.
Nu te obliga nimeni sa lucri la unu, dar asa cum am zis, asa-s impamanteniti sa faca, altfel ei nu concep ca s-ar putea!
Isi vine munca ieftin ca asa-s obisnuiti si asa vad in jur.

Ca daca ziceam "stii ce? Ia fa-ti tu blocu ala singur ca zici ca te duce mintea mai mult ca pe noi, si vinde-l".
Sa vedem! Si atunci automat ala..ne punea si pe noi, ca decat sa ia 0, lua profit chiar daca nu se imbogatea, dar o ducea f bine si asa.
Dar nu e in subconstientul omului asta.

Tu te pui cu astia? Pai astia au specialisti in psihologia maselor, au stiut ei ce au facut, nu ca n-ar merge.
Multa lume vede doar suprafata, nu vede si ce e in spate, de aia si merge prost totul si la noi si mai peste tot, viata pentru omu de rand e din ce in ce mai grea.

Ca si cu razboiu asta, nu vede ce interese sunt in spate, vad doar ca rusii au atacat pe aia, habar n-au ca nu se bat cu aia ci cu cu SUA si vestul de fapt, e baiate intre marile puteri.
Pe langa ca punem sanctiuni rusiei si de fapt ne punem noua asa cum au zis si nemtii, ca pe rusi ii doare in dos, ca nu-s afectati.
Si asa amai departe.

Votam prin rotatie aceiasi mafioti ca au avut ei grija de asta sa n-ai partid de stanga la alegere, nimeni nu s-a intrebat de ce n-avem cum au nemtii (ca si aia-s indoctrinati sa nu-l voteze, e alta).
Nici doar stanga nu e buna, nici doar dreapta, o combinatie intre ele e foarte buna.

Si multe ex unde oamenii nu stiu ce si cum.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Comunismul este cancerul gandiri libere,nu suntem animale sa traim doar sa bem si sa mancam, vrem sa ne exprimam, sa gandim liber, de ce toti sa castige la fel, trebuie aprecieata munca cu capul, in ro este apreciata munca la camp

| Hammurabi a răspuns (pentru Mosotti):

Man, nu poți considera că tu ai cheia de la Rai dar nimeni n-o vrea pentru că așa sunt îndoctrinați.
Românul e cel mai isteț și cel mai deștept. Și nu întotdeauna în sensul bun.
Dacă nu ești atent, te păcălește și îți ia și femeia de sub tine.

Cum îți poți închipui că ar fi viabilă posibilitatea pe care o spui tu, care l-ar scăpa de "sclavie" și n-ar fi băgată în seamă?

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

încredere în mine și nu-mi oferă un gram de speranța? Persoane care ma umilesc în public, le e rușine de mine, nu vb de străini și de surori.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

încredere în mine și nu-mi oferă un gram de speranța? Persoane care ma umilesc în public, le e rușine de mine, nu vb de străini și de surori...,

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai am zis ca un sistem bun trebuie sa aiba socialism + capitalism bun (nu asta de acu de muncesti pre altul), si socialismul nu e comunismul unde nu ai libertate de exprimare si unde nu gaseai nimic (eu am vazut cum e).

Si oricum si acu ca gandesti si zici liber, o zici degeaba.
Trebe apreciata orice munca, si cu capu si cu orice, ca avem nevoie de toate in egala masura, nu merge una fara alta.
Degeaba ai cap daca nu-ti face nimeni recolta sa mananci.
Degeaba ai cap daca nu ai cine sa-ti ia gunoiu din fata blocului.

Si invers, degeaba ai vanzatori, maturatori, etc daca nu ai capete luminate sa-ti faca masini, case, net, etc.

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai si eu si altii stiu ce am zis, insa noi astia f putini nu avem ce face, nu putem sa educam o lume intreaga.
Ca astia pe asta se bazeaza, pe prostia oamenilor de rand in masa.

Nu e asa, in coreea de nord aia is asa indoctrinati ca daca le zici ca vrei sa ii scapi de dictatura, te vinde la dictatori, nu merge.
Astia nu-s prosti conducatorii, e una ca te pacaleste omu la altele, si alta e ce i s-a implementat in inconstient.

Femeia nu ti-o ia ca nu o ia cu forta, se duce singura daca nu te place pe tine si nu e multumita de tine, ca daca ea te place, ala nu are ce face chiar daca incearca.
Iar daca o ia cu forta, atunci este infractiune.
Asa cum aud "mi-a furat barbatu/femeia", pai ce, i-a legat?!

| SilentRain a răspuns:

Da,dar măcar e hoț finuțwinking

| Hammurabi a răspuns:

De unde știe acel om, că bogatul ăla e corupt?
Sau de unde știe că și-a obținut bogăția prin corupție?

Presupunând că tu ai fi haiducul respectiv.
Ai fura de la Elon Musk? Dar de la Jeff Bezos?
Sunt corupți sau nu?

| tudorvolcano a răspuns (pentru Hammurabi):

Din câte îmi amintesc, cei super-bogați nu dețin lichidități.
Mare parte din bani îi dețin în acțiunile de la firmele lor, și o altă parte foarte mică o dețin în conturile din bancă.

Elon Musk nici nu avea apartament până recent, ci închiria unul, adică nu prea era ce să furi.

| Emma30555 a răspuns:

Da, bogatul corupt este hotarat de lege, in fata legii este infractiune sa furi chiar daca furi de la un hot.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu mai suntem pe vremea lui Zorro, furtul e furt si gata. Daca cel care fura vrea sa ajute saracii sa mearga sa lucreze si sa dea din salar saracilor.Nimeni nu opreste pe nimeni sa ajute astfel.

| oglindasultanului a răspuns:

Dupa cum functioneaza vietile oamenilor in tot sistemul asta de legi si piata, nu-s bogatii cei corupti, legea e automat o "corupere", omul acela este "corupt emotional"de toti lenesii care-l hranesc psihic/sufletesc.

| Eireann a răspuns:

Una e legea si alta e dreptatea. Nu ne putem apuca noi sa aplicam "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" dupa cum ne convine noua. Furtul e furt, nu conteaza de la cine furi.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Ce-ai spus merge pe principiul "Drumul catre Iad este pavat cu intentii bune". Pare o fapta buna, dar nu este, pentru ca omul nu are dreptul sa judece!

| RAY a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

"Drumul catre Iad este pavat cu intentii bune". explica mai detaliat

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru RAY):

Aceasta zicala se refera la faptul ca unele lucruri pe care oamenii par a fi bune la prima vedere, dar de fapt sunt rele! Un exemplu ar fi anime-ul Death Note:Un student a gasit un caiet in care daca scrii numele unei persoane, acea persoana moare, iar el a decis sa ucida criminali! Asta pare o fapta buna, dar de fapt nu este, pentru ca nu ai dreptul ca om asupra vietii altuia.Asta inseamna in principiu "Drumul catre iad este pavat cu intentii bune", sunt niste fapte doar aparent corecte!

| RAY a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Am văzut serialul și m-a impresionat, foarte bine explicat, cum sa procedez cu cei care nu au încredere în mine și nu-mi oferă un gram de speranța? Persoane care ma umilesc în public, le e rușine de mine, nu vb de străini și de surori

| tudorvolcano a răspuns:

De unde știm că nu va păstra el banii pentru el?
Haiducii nu erau toți eroi gen Robin Hood, mulți dintre ei erau de fapt mafioți, care furau de la comercianții care transportau mărfuri.

Iar ca să poți fura de la bogați, îți trebuie bani în ziua de azi.
Și de unde îi vei face? Vei fura de la săraci mai întâi?

| Allemando a răspuns:

Nu mai există așa ceva. Dacă presupunem, totuși, că ar fi cineva așa, ar fi considerat un salvator.

| DARLINGx a răspuns:

Da,

| SimonaBubu a răspuns:

Da și normal.Cine ești să furi de la un bogat indiferent daca e cinstit sau corupt? Mai dai și la saratonci? Pai îți tăiam mana înainte sa merg la politie ce dracu.

| MotanulAlbastru a răspuns:

Normal. Furtul e furt. De unde știi că bogatul e corupt? De unde stii că saracii nu sunt doar leneși?