| anonim_4396 a întrebat:

Un primar poate sa-si dea demisia? Daca da, cine ii ia locul? Se reorganizeaza alegeri sau viceprimarul devine primar pentru restul mandatului?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, are voie. Ii ia locul viceprimarul pana la organizarea de noi alegeri. exista un termen maxim in care trebuie organizate alegeri.

mariana
| mariana a răspuns:

Orice om poate sa-si dea demisia, insa dintr-o asemenea functie, in care persoana demisionara a fost aleasa de oamenii din localitatea respectiva, pentru a conduce localitatea si i-au acordat increderea, iar la randul sau primarul a promis ca va face anumite lucruri pentru localitatea pe care o va conduce, cred ca fara un motiv intemeiat, legat de starea de sanatate precara a acestei persoane, o demisie ar fi aprecita ca o fuga de raspundere si nu prea "da bine" pentru persoana respectiva.
In cazul in care demisia este formulata in scris, cel in cauza are obligatia de a convoca sedinta de Consiliu local, unde va informa asupra deciziei sale, iar consiliul va hotari care dintre vicepresedinti va conduce interimar, pana la organizarea alegerilor comunitatea, pentru ca primarul s-a ales nominal si atata timp cat din mandatul acestuia a mai ramas o perioada destul de lunga pana la alegerile locale urmatorae, locuitorii din localitatea respectiva trebuie sa-si aleaga pentru diferenta de mandat un alt primar.
Cred ca primarul trebuie sa reflecteze mai bine daca este cazul de a da demisia, chiar daca acum se confrunta cu oarecare greutati pentru a-si aduce la indeplinire promisiunile electorale, el trebuie sa respecte colectivitatea ce l-a ales si sa depuna eforturi pentru a-si face datoria. Nu este simplu, dar ce este simplu in aceasta viata, doar statul la soare, iar daca stai prea mult si acolo risti sa te "prajesti", asa ca sfatul meu este sa mearga inainte si apoi o sa vada ca lumea il va aprecia pentru ca, chiar si in conditiile de criza pe care le strabatem acum, el a reusit sa faca ceva pentru convivii sai. Succes!

| Beatrice_6624 a răspuns:

Se vor organiza din nou alegeri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alegeri