| AlexDorinel a întrebat:

Unde e mai bine si usor sa traiesti? In Europa de vest sau in China si Europa de est

In Europa de vest stiu ca e totàul foarte scump dar stiu ca acolo copiii au 100/200/300 euro alocatie, salariile minime cam sunt 1000 dolari, dar sub 700 dolari nu cred ca e salariul minim.
In Europa de vest sunt parinti comunisti fata de Europa de est parinti liberalisti

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Europa de est, saracie & coruptie, europa de vest - coruptie & omul traieste putin mai bine fata de Romania dar aproape la limita. Tarile scandinave sant cele mai bune in calitate de viata sau Canada, Japonia

| RAY a răspuns:

De ce nu faceti ma voi din tara voastra ce a facut china in 30 de ani? in china nu e comunism,e campitalism + un sistem social,sanatate gratis,educatie gratis, locuinta, loc de munca, ei lucreaza in grupuri, sunt pasnici, harnici, ce tot aveti cu china, las ca e mai bine sa fii colonia lui merkel

| DarthNiger a răspuns (pentru RAY):

China este o tara comunista cu sistem capitalist, dar nu e o tara capitalista, e o diferenta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu cand scrii o intrebare iei niste fapte si le amesteci si le tragi la sort sau gandesti putin ce scrii?

| Wr3nch a răspuns:

In Europa de vest evident. Totul e mai scump dar si calitatea e mai buna.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sa ma scuzi dar nu suntem pe vremea comunismului, Eu nu planuiesc sa stau cu aceiasi mobila in casa 50 de ani, nici sa tin frigidere si televizoare 20laughing

| siriusblack98 a răspuns:

Nu cred că a trăit careva de pe TPU acolo de când s-a născut ca să îți poată spune din interior dacă este sau nu mai bine prin comparație. Totuși nu știu de ce ai inclus fix China în ecuație care este la polul opus față de cele două zone ale Europei. Știi doar că sunt foarte mulți, salariile sunt extrem de mici și majoritatea au minim două joburi. Să nu mai zic că la ei este comunism. Este ca și cum ai întreba unde este mai bine dintre Suedia, Norvegia și Coreea de Nord.

| Werrich a răspuns:

In Coreea de Nord e mai bine.

| gabicoo a răspuns (pentru Werrich):

Acolo partidul de grijă de toate și gratis! Dar nu găsești de niciunele!
winking

| Werrich a răspuns (pentru gabicoo):

Dacă te cuplezi cu sora lui Kim Jong Un vei avea de toate laughing

| DarthNiger a răspuns:

Pai in Vest fiindca tarile sunt mult mai dezvoltate din toate punctele de vedere, insa daca locuiesti in Est si te gandesti sa pleci in Vest ca sa traiesti acolo, nu o sa fie prea usor din moment ce conditiile sunt complet diferite si normal ca si traiul va fi mai costisitor, insa nu e ca si cum in Est nu s-ar putea crea astfel de conditii, din pacate in zona asta totul merge mai greu mai ales din cauza comunismului si oamenilor cu mentalitate toxica care nu sunt deschisi spre o altfel de orientare.
In China nu stiu ce sa spun, nu m-am interesat si nici nu cunosc conditiile de acolo, insa nu am auzit ca oamenii sa plece din China din cauza traiului ci mai degraba din cauza conducerii, deci daca nu te deranjeaza sa fi condus de o dictatura care nu tine seama cand vine vorba de drepturile unui om si libertatile sale, atunci si in China e bine, mai ales ca e o tara care s-a dezvoltat extrem de mult si foarte rapid in ultimii ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut o varza, ai incurcat multe.

| Irinelp a răspuns:

În Europa mai bine decât în China că acolo sunt comuniști, și moneda europeană este în euro cu excepția României. Cel mai bine este în Franța căci are cea mai buna asigurare medicala lume și acesta este gratuita, când mergi la spital nu plătești, salariul minim pe economie este de 1200 de euro pe luna pentru 35 de ore de munca pe săptămână, Dacă câștigi salariul minim statul decontează o anumită sumă pentru chirie, găsești mai ușor de muncă nu ca în România, în România cer să ai experienta dar nu poți avea experienta fără să te angajeze nimeni. Soferii nu se enervează așa repede ca în România.

| suntserios a răspuns (pentru Irinelp):

"moneda europeană este în euro cu excepția României."

Esti sigur?

| Irinelp a răspuns (pentru suntserios):

19 țări din Europa au euro și 7 țări au monezi diferite.

| suntserios a răspuns (pentru Irinelp):

19 tari din Uniunea Europeană nu din Europa. Si asa chiar Romania nu e nicio excepție.

| KR0NSTADT a răspuns:

Cel mai bine este să trăiești acolo unde rezonezi cu oamenii din jur. Contează și planul financiar, dar nu atât de mult ca cel sufletesc.

| Roberrt21 a răspuns:

Mai comuniști sunt in partea de Est, eu zic ca mai bine e să trăiești în partea de vest.