| blackumafia a întrebat:

In ce tara din Europa traiesti cel mai bine? si daca stiu limba engleza foarte bine la ce m-as putea angaja cu un salariu minim 600-700 euro si unde?

8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Oriunde te-ai duce ai castiga mult mai bine ca in Romania!
Altii mi-au spus sa renunt la frumoasa Grecie si sa plec in Irlanda pentru un castig mult mai mult, dar eu deja mi-am facut prieteni printre greci, m-am obisnuit cu ce am aici si nu as renunta pe nimic, oricum ma simt implinita financiar.
Ca un exemplu, in Grecia, ca si casier la Lidl salariul pe luna este de 700 euro, ca sergent in politia de securitate, depinde de gradul pe care-l ai, salariul ajunge pana la 1900 euro/luna, ca servitor, ospatar ori barman depinde de local te plateste pe zi/seara cu 30-50 euro; ca babysitter - 500-800 euro/luna, ca spalator de vase depinde de taverna/restaurant 20-30 euro pe zi/seara; la localurile grecesti buzukia, fetele ce arunca florile pe masa - 50-100 euro pe seara.

spre exemplu, eu ca angajator (pentru ca am propria firmulita) caut pictori, pentru ca am un numar mare de comenzi si nu pot face fata singura. astfel ca cine doreste astept mesaj pe privat.

Răspuns utilizator avertizat
| benny a răspuns:

Cea mai bine evoluata tara e Germania, dar nu e de ajuns sa stii decat engleza, te poti angaja ca ospatar, barman, pe santier, etc

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns:

Fate traducator/traducatoare...

| CoraPersefone a răspuns:

Pe banii aia te angajezi ff usor si in Italia, Spania etc...ca menajera, ingrijitoare! In Londra sunt cele mai bune salarii, cam 700 de Lire pentru leave-in, iar la leave-out sunt deja mai mari, trec de 1000. Doar ca in Anglia se gaseste mai gre loc de munca leave-out, si trebuie sa muncesti cel putin un an pana obtii blue-card! Abia apoi, poti asi[pra catre un job mai bine platit. dar oricum Anglia e mai ok, decat alte tari, si mai scumpa, ce-i drept, mai ales Londra, dar cu rabdare si munca poti sa realizezi ceva!

| Florentin90 a răspuns:

Si eu spun la fel, daca vrei sa fi platit bine si sa fi si respectat cea mai buna alegere este Germania.plus ca acolo sunt si destule locuri de munca in tot felul de domenii.toti cei care au plecat in Germania la munca s-au realizat.