| SaveTheNature a întrebat:

Unde pot gasi si eu un sondaj realist fara influente politice? Un sondaj facut in mediul rural +urban+toate categoriile de varsta+toate categoriile sociale? Care din urmatoarele e mai realista?:
CSOP? IMAS? CURS? INSOMAR? CSCI? IRES?
Vreau sa vad si eu un sondaj dar fiecare are rezultate diferite...si nu stiu caror partide sunt acestea "afiliate". Ma poate ajuta cineva

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu exista sondaj independent. Rezultatele cele mai reale se obtin facand media tuturor sondajelor la care ai acces.

| a1doru a răspuns:

''vrabia malai viseaza''rolling on the floor. toate sondajele facute publice sunt ''la comanda'',deci, distorsionate, in functie de interesele comanditarului.

| SaveTheNature explică (pentru a1doru):

Ideea e ca sunt si fara comanda politicawinking stiu sigur asta. Doar ca tu nu prea ai cunostinte in domeniu si ar trebui sa lasi pe altcineva sa raspunda. Ms pentru "raspuns" oricum.

| a1doru a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ori nu ai citit atent ceea ce am spus, ori tu nu intelegi limba romana happy

| SaveTheNature explică (pentru a1doru):

Am inteles ce ai spus. Ca sondajele sunt sub comanda politica. Si nu sunt realiste. INSA ti-am explicat. Am auzit ca sunt sondaje facute fara interes politic de catre alte tari, pentru evidente sociale. Understand?