| alfa92 a întrebat:

Heiii TPU. Aseara eram cu un prieten in bloc la etajul 10 si beam o bere. Vin 2 politisti de la Comunitara si ne cer buletinele si ne intreaba daca stim ca ne pot da amenda. Le dam buletinele ne iau datele si ne zic sa plecam de acolo. In rest nu au mai zis nimic. Ne pot da amenda si sa o trimita prin posta sau ce altceva se poate intampla? Multumesc happy

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate sa va faca proces verbal de contraventie si sa il trimita prin posta, dar ma indoiesc.
Parerea mea este ca nu o sa fii amendat, cel mult o sa scrie in raportul lor ca v-au legitimat si ca v-au dat un avertisment, pentru acesta nu este nevoie de p.v.c.
P.S. Unde stateati la et.10?

| dannyel86 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ca sa se poata sesiza politistii comunitari in asemenea situatie, ori stateau pe acoperis si au putut fi zariti, ori faceau galagie si cineva a sesizat politia. In alte imprejurari nu prea vad cum poti fi amendat/avertizat la etajul 10. happy

| alfa92 explică:

Pai stateam pe scari, la fereastra... Si ei au venit la cineva care statea la 10.