| AlexDorinel a întrebat:

Va ieși USR PLUS de la guvernare sau va cădea tot guvernul?

Si dacă iese USR plus practic sunt trecuți la opoziție, deci Psd-aur-usr ar prelua guvernul pentru ca ar avea mai mulți parlamentari decât PNL-udmr.

Și de ce sunt ei împotriva la proiectul ala pentru primarii sa facă strazi, gaze etc?

23 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Sigur, va veni o clica cu totul noua si DEOSEBIT DE STRALUCITOARE, daaaaaar vor fi mai hoti decat hotii care sunt acum la guvernare... MUUUULT MAI HOTI!

Răspuns utilizator avertizat
| hacktek a răspuns:

Nu cred că va ieși de la guvernare, goana după ciolan este prea mare! Chiar dacă își vor trânti propriul guvern (ajutați de PSD și AUR), va ieși Johannis de la naftalină cu un îndemn la "calm" și "normalitate", securea războiului se va îngropa și se va fuma pipa păcii (Cîțu știe cum se facewinking )

Răspuns utilizator avertizat
| hacktek a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu stă în pix-ul lui Câțu acest lucru.
Deocamdată Ludovic Orban e șeful PNL, iar la guvernare vor rămâne partidele care au format o coaliție imediat după alegerile parlamentare din toamna trecută, și anume PNL și USR-PLUS.
"... obiectivul meu ca președinte al Partidului Național Liberal este acela de a menține Coaliția" zice Sică...
https://www.facebook.com/ludovicorban.ro/posts/332272308691958

Răspuns utilizator avertizat
| hacktek a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu e adevarat, Cîțu e pus de Parlament. Parlamentul e format din PNL, PSD, AUR. USR-PLUS. Parlamentarii PNL nu au majoritatea voturilor în Parlament, astfel încât au făcut o coaliție cu cei de la USR_PLUS pentru a putea numi un Guvern.
Ca să pricepi, Parlamentul numește Guvernul, Parlamentul il "face" pe prim ministru, și nu invers.

Răspuns utilizator avertizat
| hacktek a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu, PSD avea în acel moment majoritatea voturilor în parlament.

| hacktek a răspuns (pentru AlexDorinel):

Se pot depune moțiuni la nesfârșit, ideea e să vedem dacă voturile obținute de acea moțiune sunt suficiente pentru a o trece.

Răspuns utilizator avertizat
| hacktek a răspuns (pentru AlexDorinel):

Să dea Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| hacktek a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si Cîțu e panaramă. Cea mai mare. Sluga lu' Hoha.

| georgereal a răspuns:

Sper ca asta să se întâmple.Prea vor să pună jugul pe oameni.

Răspuns utilizator avertizat