| AvalohAlyn a întrebat:

Va place de Donald Trump?
(Președintele american)
A făcut America Great Again? Sau va reuși să o facă?
El zice că a creat milioane de locuri de munca noi și a făcut economia tarii sa "duduie".
Zice că a fost este dintre cei mai buni președinți pe care i-am avut Statele Unite,am văzut că îi destul de iubit în America și e foarte posibil să obțină un al doilea mandat,sta cel mai bine in sondaje cat despre procesul de acuzare spune că eco vânătoare de vrăjitoare a democraților, a hoax.
Ce părere aveți de carismaticul conducător american?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trump e un mare idiot. Un bufon care a facut praf politica externa a sua

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Adica cum?
Explica-mi si mie de crezi ca-i idiot si cum anume a facut praf politica externa a sua.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Retragerea din tratatul nuclear cu Iran.
Criza guvernamentala din cauza zidului lui maret cu Mexic.
Enervarea orientului cand a pus interdicții musulmanilor sa intre in tara
Dansul lui de bufon care vrea premiul Nobel cu nord coreenii in care nu a facut decat sa ii enerveze

Retragerea armatelor din zone de conflict.

Retragerea din pactul pentru clima.

Telefoane suspecte cu rusii si ucrainienii în timp ce baza zazanie in Nato spre cei mai importanți membri ue.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Unele dintre chestiile pe care le-ai enumerat a spus c-o sa le faca inca din campania electorala iar altele n-au nicio legatura sau sunt treburi interne de-a le lor.

La fel cum Obama a castigat promitand o noua directie pentru politica lor externa, asa a facut si Trump.

Asa functioneaza SUA iar sa-ti sustii opinia spunand practic "ia uite, n-a facut ca cel dinaintea lui" e absurd.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Treburi interne? Ce e intern? Tratatul nuclear, relatia cu Corea sau tratatul pentru clima?

Si ce daca le-a zis in campanie? Asta inseamna ca sunt bune?

Obama a dus o policita externa pro aliati. Trump nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

"Treburi interne? Ce e intern? Tratatul nuclear, relatia cu Corea sau tratatul pentru clima?"

"Criza guvernamentala din cauza zidului lui maret cu Mexic."

Government shutdown-urile nu-s ceva iesit din comun in SUA, s-au mai intamplat, inclusiv pe vremea lui Obama.

Asta e una dintre acele probleme interne.

"Si ce daca le-a zis in campanie? Asta inseamna ca sunt bune?"

Am zis eu asa ceva?

"Obama a dus o policita externa pro aliati. Trump nu."

In continuare faptul ca Trump conduce SUA diferit fata de predecesorul nu inseamna deloc ca a facut-o praf in vreun fel.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti am explicat mai sus de ce a facut praf politica externa. Daca tu intelegi altfel e treaba ta. Si da, daca SUA a avut un parcurs constant zeci de ani de zile in aliantele politice, economice si militare si unul vine si da cu ele de pamant fix asta inseamna, ca a facut praf politica externa pentru ca vrea sa conduca altfel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ai insirat chestii pe care le-a facut diferit fata de cel de dinaintea lui si ai mai adaugat si chestii care ti s-au parut tie ca ar fi da rau.

Asta nu e explicatie.

N-ai dat exemplu de nicio alianta veche de zeci de ani cu care ar fi dat da pamant.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ca opresc discutia, nu pari sa intelegi... si nu prea am chef sa imi pierd timpul cu subiectul trump

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ar fi trebuit sa te opresti cand ai avut impresia ca ai putea sa scrii ceva cat de cat coerent la intrebarea asta.

| Wr3nch a răspuns:

Trump o fost votat pentru ca americanii se tem de orice masuri sociale care prind foarte bine in tari de genul Romaniei. Ei cand aud de ajutoare sociale mari, servicii medicale decontate de stat si altele se tem ca vine comunismul peste ei. Trumpster o luat o gramada de decizii proaste, dar la ei e popular dualismul dintre republicani si democrati si asta il ajuta. Chiar daca republicanilor nu le convine tot ce face il sustin ca ''e al lor''.