| anonim_4396 a întrebat:

Va rog ajutati-ma cu un sfat. Situatia e următoarea: un casier de la posta, in timp ce imparte gropuri de bani postasilor, observa ca are lipsa un pachet de bani. Greseala casierului a fost ca nu a verificat la primirea pachetelor de bani numarul acestora, daca este conform documentelor anexate. Sau alt motiv pentru lipsa unui pachet este ca intr-un moment de neatenție al casierului, unul din postasii care erau in încăpere sa fi furat. Acum casierul este obligat de catre unitate, posta romana, la plata acelei sume care era in pachetul lipsa. Este o suma uriasa. Ce e de facut?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa plateasca suma respectiva, este vinovat, cel putin, de neatentie. Stii vorba; "Cine nu deschide ochii, deschide punga!"

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu e de facut nimic. Prostia si neatentia se platesc cel mai scump.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Camere de supraveghere nu sunt. Spuneti-mi daca astea sunt conditii! Casierie este o incapere in care intra fiecare din angajati cum vrea! Traim in Romania...

| DimLight a răspuns:

Are 3 solutii - face responsabil unul din postasi;
-face responsabil pe cel ce i-a dat pachetele;
-se face responsabil. in orice caz ar trebui sa coopereze cu politia, scapa foarte usor daca camera unde s-a intamplat asta era supravegheata video.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru DimLight):

N-are decat o solutie, sa se faca responsabil. Pe postasi nu-i poate face responsabili pentru ca nu are nicio dovada ca au furat (poate nici n-au furat) iar pe cel care a livrat pachetele nu are cum sa-l faca responsabil atata vreme cat a semnat de primire.