| Girly97 a întrebat:

Va rog din inima, are cineva idee daca in cazul obtinerii unui certificat de handicap intelectual usor voi fi fortata sa angajez curator (mama de exemplu) si sa imi pierd drepturile cu care am crescut ca persoana obisnuita?
Am votat la 18 ani, mi-am deschis cont bancar la 18 ani, mi-am luat primul telefon la abonament la 20 ani etc. Pe scurt, am facut lucruri obisnuite pentru oricare alt om si nu ma pot impaca cu gandul ca mi-as pierde dreptul la a ma reprezenta pe mine si a lasa pe altcineva sa ia decizii pentru mine daca as alege sa ma duc la comisie. ???? Nu vreau sa-mi pierd dreptul de a lua propriile decizii sau si mai rau, ca banii pe care ii castig sa ii revina curatorului!

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este cazul tau, de a avea curator sau tutore, la handicap usor poti avea discernamant, asa ca n-ai nevoie de curator sau tutore.

| Girly97 explică (pentru Ioandelasal):

Sper ca asa este!

| Salontanul a răspuns (pentru Girly97):

Ai incredere in Ioandelsal! Este jurist si stie ce spune spre ciuda unora care zonesc.hee hee

| Catrice a răspuns:

Aia e, dacă medicul decide ca nu ai discernământ, asta se întâmplă.

| johnnny123 a răspuns:

Foarte ciudat "handicapul" ăsta al tău... Se pare că nu se manifestă în niciun fel și-ți permite să faci absolut toate lucrurile pe care le fac toți oamenii, mai puțin când vine vorba de a munci și a-ți câștiga existența.

Sigur nu vrei să te folosești de scuza asta cu "handicapul" ca să primești niște bani de la stat și să stai degeaba?

Nu de alta, dar un om cu handicap intelectual nu pune 1425 de întrebări despre sute de subiecte, bine articulate și exprimate, care nu trădează absolut nici o deficiență intelectuală.

Am văzut pe aici utilizatori care se exprimă de parcă au fost loviți în cap cu copita de un cal nărăvaș și care totuși nu susțin că au "handicap intelectual".

| Girly97 explică (pentru johnnny123):

Intr-adevar, dizabilitatea mea intelectuala usoara foarte greu de observa insa exista, m-am nascut intarziata fizic si psihic. Chiar daca functionez 90% acum tot mai invat greu uneori. S-a lucrat foarte mult cu mine cand eram mica iar in clasa 1 am reusit sa invat alfabetul prima din clasa, motiv pentru care din clasa 1 am avut propriile mele benzi desenate cu Tom si Jerry pe care le-am citit cu tot dragul! Apreciez faptul ca imi spuneti ca scriu foarte bine, multumesc mult!

| darrio2007 a răspuns (pentru johnnny123):

Ti-as da fundă pentru acest raspuns dar din pacate nu pot. Este exact ce gandeam si eu si multi de pe aici, citind intrebarea asta.

| mi25 a răspuns:

Sa ne intelegem de la inceput: handicapul este una, punerea sub interdictie este alta. Da, in cazul unor boli psihice care determina lipsa de discernamant se poate pune persoana sub interdictie. Dar acest lucru se stabileste de catre o instanta de judecata, care numeste si curatorul. Inainte de asta sunt cativa pasi de urmat: cererea mamei tale - de exemplu - sau a altor persoane indreptatite la autoritatea tutelara care va dispune consultarea persoanei de catre un medic specialist, care va stabili daca este cazul ca tu sa fi supusa analizei unei comisii de expertiza medicala. Daca in cadrul comisiei se stabileste ca este necesara punerea sub interdictie, mama ta poate sesiza instanta de judecata.
Dar sa mai fie clar inca ceva: curatorul nu ia decizii, ci indeplineste deciziile tale. Doar tutorele - in cazul lipsei de discernamant a persoanei - numit de instanta de judecata, ia hotararile in contul persoanei fara discernamant, dupa ce acestea sunt avizate de autoritatea tutelara.
Eu am expus simplist problema, dar ea este mai compliata si are norme care trebuiesc respectate.

| dinaprilie a răspuns:

Probabil mama ta este asistentul tau ( curator cum so numi acum). Drept pentru care ea, mama, incaseaza niste bani pentru ca are grija de tine. Daca ai o relatie ok cu mama ta poti sa inversezi rolurile si sa renunti la asistentul tau, mama ta, si ajutorul de handicap sa il primesti tu direct. Acesta va fi mai mic decat salariul pe care il primeste mama ta ca ajutorul tau. In rest nu iti dispar drepturile. Acesta este un "artificiu" doar pentru acesti bani pe care in cazul vostru este cumva in familie - mama si cu tine. Daca ai fi avut pe cineva pe care nu il cunosteai si sa aiba grija de tine atunci era alta poveste.

| blackann a răspuns:

Pai daca ti-ai facut abonament la telefon... e clar ca esti perfecta...e dovada suprema. doar angajeaza-te si nu ne mai zapaci pe aici.

Răspuns utilizator avertizat
| existential a răspuns:

Cred ca asta poti sa o afli de la un medic specializat in expertiza capacitatii de munca.
Mai poti gasi sfaturi de la persoane cu dizabilitati pe grupurile de FB dedicate acestora.
Ar fi bine totusi sa mai incerci sa te tratezi. Poate iti revii si vei putea duce o viata normala, pe cat posibil. Sanatate.