| Atibv a întrebat:

Va salut, am o intrebare am jucat la pariuri sportive in 2016 si am retras 500 lei castig.iar acum cateva zile mi-a venit in posta o foaie ca sunt dator la finante.Normal se plateste 1% din castig adica 5 lei? Stie cineva cat e majorarea si in cat timp se poate plati.Mersi

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui despre ce act este vorba, putea fi decizie de impunere (desi este cam tarzie), instiintare de plata sau decizie de executare silita.
In orice caz:
-impozitul pentru castigul de 500 lei, la pariuri online, este de 5 lei.
-castigul trebuia declarat pana la 25 mai 2017 si platit in 60 de zile de la primirea deciziei de impunere.
-pentru neplata la termen a impozitului se calculeaza dobanzi de 0, 02% pe zi de intarziere si penalitati de 0, 01% pe zi de intarziere, incepand de la data scadentei impozitului.

| Atibv explică (pentru Ioandelasal):

Scrie asa (stimate domn, va aducem a cunostinta ca potrivit evidentelor noastre, ati realizat venituri din activitati indepente jocuri de noroc si aveti obligatia depunerii declaratiei privind veniturile realizate din Romania formular 200 pentru perioada 2016.Neindeplinirea la termen a obligatiilor de declarare prevazute de lege se sanctioneaza cu 207|2015 privind codu de procedura fiscala, cu modificarile si completarile ulterioare.Nedepunerea declaratiei in termen de 15 zile de la primirea prezentei, atrage dupa sine stabilirea din oficiu a obligatiei de plata. potrivit art 107 alin.1 din legea nr. 107alin.1 din legea nr 207|2015 privind codul de procedura fiscala.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Atibv):

Atunci du-te si depune declaratia 200 si apoi vei primi decizia de impunere sau asteapta sa se stabileasca din oficiu, desi atunci vei plati mai mult ca dobanzi si penalitati.

| Atibv explică (pentru Ioandelasal):

Toata treaba este ca nu sunt in tara abia luna viitoare ajung acasa de craciun...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si in scrisoare aia nu iti scrie?

| Atibv explică (pentru suntserios):

Nu scrie nimic doar ca sunt dator la finante.A fost logodnica mea si nu iau zis nimic pentru ca nu are nici o procura

| Maree1 a răspuns:

Ai jucat online?

| Atibv explică (pentru Maree1):

Da am jucat online pe unibet si am retras banii in julie 2016 si vineri mi-a venit de la finante un plic.dar nu pot merge pentru ca nu sunt in tara.iar nu zic nici macar parintilor cat am de plata...cu cat se majoreaza exact.

| Maree1 a răspuns (pentru Atibv):

Stiu ca acum se completeaza o foaie special pentru asta cu plata impozitelor daca joci online. Alte detalii nu prea stiu sa iti dau ca eu nu joc online. Daca nu gasesti pe cineva sa te ajute aici cauta pe Facebook un grup de pariuri, intra acolo si sigur te va ajuta cineva care joaca online.