| JuvaieruArmanni19 a întrebat:

Va salut! Dacă eu locuiesc in militari Residence și mi-a expirat rovinieta acum câteva zile, sunt șanse să primesc amendă!? Menționez că de la principala până în cartier sunt 100 de metri și am văzut și niște camere dar nu scrie nimic dacă sunt pentru rovinieta.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Rovinieta este obligatorie doar pentru drumurile dinafara orasului, in oras nu este necesara, asa ca n-ai de ce sa fii amendat.

| JuvaieruArmanni19 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, dar am și indicator sus că gen am ieșit din Ilfov și intru in București...laughing

| Ioandelasal a răspuns (pentru JuvaieruArmanni19):

Banuiesc ca imobilele sunt unele langa altele, nu exista locuri libere, asa ca iesi dintr-o localitate si intri in alta.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil vei primi amenda daca circuli pe aceste drumuri unde este obligatoriu sa ai rovigneta.
Ai doua solutii: ori cumperi imediat rovigneta, ori nu mai umbli deloc cu masina, ca-i pacat sa dai banii pe amenzi, care vin la fiecare iesire fara rovigneta.

| mi25 a răspuns:

Daca este autostrada sau drum national, chiar daca traverseaza o localitate, iti trebuie rovinieta.

| mi25 a răspuns (pentru mi25):

Imi cer scuze. Nu se aplica daca se traverseaza municipii.